avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 930 soluții astăzi
Forum Activitate anna-p

Activitate anna-p

Răspuns la discuția daune interese
Contractul contine aceleasi clauze numai ca nu s-a numit contract de subantrepriza ci contract de lucrari. Noi am retinut integral garantia de buna executie insa instanta ne-a obligat sa returnam si aceasta suma. Mentionez ca apararea noastra a fost lamentabila si este si motivul pentru care acest dosar a fost pierdut integral. Problema mea este ca la aceasta ora mi se cere sa formulez o actiune prin care sa recuperez sumele ce urmeaza a fi avansate pentru remedierea deficientelor urmand ca ulterior admiterii actiunii sa se treaca efectiv la refacerea lucrarii. Clauzele din contract nu ma ajuta pentru ca ele vizeaza doar situatia in care nu si-a executat la timp obligatia contractuala sau daca ea nu a fost conforma cu contractul executantul este obligat sa remedieze deficientele. Ideea este ca eu trebuie sa fac o actiune prin care sa-i obliga la plata, mai bine spus trebuie sa obtin aceeasi suma pe care ne-a obligat instanta sa o achitam plus 1 leu si habar nu am pe ce temei. Va multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua. Am o speta extrem de ciudata si va cer si eu un sfat. Societatea pe care o reprezint a contractat o lucrare cu Primaria in temeiul OUG 34/2006 avand ca obiect asfaltarea mai multor strazi. Ulterior a incheiat un Contract de lucrari cu un tert pentru a executa lucrarea respectiva. Intrucat aceasta nu corespundea din punct de vedere calitativ a fost retinuta garantia de buna executie si o parte din suma datorata. Pentru aceste considerente executantul ne da in judecata si dupa doi ani castiga, noi fiind obligati la plata intregii sume precum si dobanzi si penalitati motivat de faptul ca nu s-a facut dovada neexecutarii corecte a contractului. Mentione ca avocatul a depus toate documentele in aparare odata cu concluziile scrise motiv pentru care nu au fost luate in considerare de nicio instanta. In acest moment eu sunt somat de catre Primarie sa remediez viciile altfel nu se incheie procesul verbal de receptie a lucrarii si mi s-a blocat garantia de buna executie si doresc sa dau in judecata executantul . Problema este ca nu vreau sa -i cer sa remedieze viciile, vreu sa cer contravaloarea lucrarilor pe care urmeaza sa le fac pentru a remedia viciile dar habar nu am cum. Daca are cineva vre-o idee sau vre-un sfat ii multumesc.