avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate jjwar

Activitate jjwar

Intrebare CSA : "Ce fac daca soferul vinovat nu vrea sa prezinte copia politiei RCA ? "

Rezumat RASPUNS CSA: Procesul verbal de constatare intocmit de politie (care contine seria si numarul politiei RCA al soferului vinovat) este de ajuns ca asiguratorul sa deschida dosar de dauna (conf. ORDINUL 14 / 2011 - care poate fi accesat pe site-ul CSA). ESTE OBLIGATIA ASIGURATORULUI SA OBTINA COPIA POLITIEI RCA DE LA SOFERUL VINOVAT (de multe ori asiguratorul nu are decat in format electronic polita RCA - ceea ce nu corect / legal) sau sa foloseasca exemplarul asiguratorului (este necesara semnatura asiguratului pe polita RCA).
Intr-adevar problema pe care am ridicat-o initial era ca nu pot deschide dosar de dauna pentru ca nu aveam copie dupa polita RCA a vinovatului. Acum (dupa "interventie") se poate deschide dosarul insa asiguratorul va plati reparatia numai dupa ce se se va respinge contestatia de catre instanta.
Oricum am de asteptat pana se judeca si pe perioada procesului nu repara nimeni masina si eu raman cateva luni fara masina din pacate.
Pentru a cere despagubiri (cheltuieli de trasnport, daune morale, ... ) pe perioada procesului ar trebui sa dau in judecata soferul vinovat sau asiguratorul ? sau nu pot face nimic in sensul acesta ?
Soferul vinovat depunde contestatie pt ca este sofer de meserie si vrea sa mai amane suspendarea permisului (probabil pana gaseste alta slujba, alta sursa de venit). Soferul celalalt are tot masina de firma avarata f usor (vopsea sarita, zgariata, bara crepata) dar poate circula si nici reparatiile nu sunt f costisitoare.

Pana nu se solutioneaza contestatia (primul termen este probabil prin septembrie) nu cred ca sunt sanse sa se repare masina pe cheltuiala asiguratorului. Am "intervenit" prin cineva la asigurator si probabil va deschide dosar de dauna si fara copia politei. Pentru despagubiri pentru mine pe perioada cat masina nu este functionala aveti vrenu sfat ?
De ce trebuie sa prezint eu (pagubitul) o copie a politie de asigurare a vinovatului ? Si atunci el de ce nu are obligatia sa-mi prezinte mie o copie ? Exista temei legal ?
Pana la solutionarea contestaitei masina sta nereparata. Am masina pe care nu o pot folosi (n-am bani sa o repar). Pot sa fac mai fac ceva ?
Multumesc pentru raspunsul prompt!

Soferul vinovat a prezentat polita RCA agentului de politie. Agentul a notat in procesul verbal de constatare seria si nr politei de asigurare. Agentul de politie in prezenta noastra (ceilalti 2 soferi) i-a cerut vinovatului sa ne prezinte polita sau o copie a politei de asigurare insa soferul vinovat a refuzat. (motivul ar fi ca va face o contestatie). Asiguratorul cere copie dupa polita RCA. Soferul vinovat + firma nu ne dau polita RCA. Politia zice sa cerem polita de la sofer + firma. Nici nu stiu daca politia are o copei dupa polita RCA.

Cum pot obtine copie dupa polita RCA a vinovatului ?
De ce trebuie sa prezint eu pagubit o copie asiguratorului cand polita este un contract intre ei si soferul vinovat?
Buna Ziua,

Am fost implicat intr-un accident rutier cu daune materiale fara victime impreuna cu alti 2 soferi. Politia a constatat accidentul si a gasit vinovat pe unu ceilalti doi. Soferul vinovat are masina de firma si este asigurata cu polita RCA valabila. Soferul + firma refuza prezentarea copiei politei RCA catre noi cei pagubiti. Asiguratorul cere copia politei de asigurare.

Imi puteti da un sfat ce sa fac mai departe?
Ce pot sa fac sa-mi repar masina pe RCA vinovatului (nu am fondurile necesare reparatiei autovehiculului personal)