avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 946 soluții astăzi
Forum Activitate andradanila

Activitate andradanila

Am o problema complicata pentru mine acum si as avea nevoie de ajutor cat de repede posibil, va rog. Am construit in 2010-2011 o locuinta duplex (doua case in oglinda, lipite) pe un teren cu suprafata utila de 408 mp. Nu puteam obtine autorizatia de constructie daca declaram casa C1 si C2 (pentru ca deschiderea minima pentru o constructie este de 15m, iar tot terenul meu are deschidere 20 m), asadar am spus ca este o singura constructie. Nu credeam atunci ca va veni momentul sa vindem jumatate din duplex, dar acum este cazul. Am cumparatorii, ma asteapta dar... de saptamani intregi ma chinui sa termin actele de dezmembrare si nu reusesc. Nu s-a putut dezmembra terenul si casa de pe el in doua loturi (respectiv 1/2 si 1/2), ci doar in trei loturi - terenul de sub casa si casa 1 lot, si restul terenului impartit in doua loturi. Ca atare tot nu pot vinde 1/2 de casa. Nu se poate dezmembra jumate-jumate, pentru ca nu se poate trage linie prin casa. Asadar nu se poate face decat apartamentare, iar cei care vor cumpara vor cumpara doar 1/2 din casa si teren in indiviziune. Sper ca am inteles corect pana aici. Spuneti-mi va rog - in cazul in care accepta asa ceva - cum se poate iesi apoi din indiviziune, pentru ca fiecare dintre cele doua jumatati de casa sa aiba terenul aferent in proprietate? Sau poate aveti alta varianta ca sa nu ajung la indiviziune si apoi partaj.... Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.