avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 953 soluții astăzi
Forum Activitate sakura2

Activitate sakura2

Buna ziua! Am si eu o rugaminte : daca se poate sa imi spuneti cum ar trebui procedat in situatia aceasta:.Eu impreuna cu fratele meu beneficiem de pensie de urmas dupa decesul tatalui (care a murit acum 8 ani) careputea fi ridicata de la Posta de catre mama(reprezentantul nostru legal), doar ca in luna martie mama a decedat si ea (dosarul pentru pensia dupa ea l-am depus fara nicic o problema)..problema care este?..din luna martie pensia de pe urma tatalui nu am putut-o ridiat-o deloc deoarece desi vine pe numele meu singura care putea sa o ridice e mama. In acest sens am depus o cerere la Casa de pensii din zona (deja de 1luna jumate), cat dureaza pana se clarifica situatia?Mentionez ca acum si eu si fratele meu suntem majori (21 si 19 ani) si nu cred ca mai e nevoie de reprezentant/tutore..Asadar cate luni fara nici un venit trebuie sa mai astepam? (pentru ca stiuca pentru pensia de pe urma mamei e de asteptat..dar cealalata venea normal si inca vine dar nu o putem ridica ..este foarte frustrant sa mergi constant la functionara de la ghiseu si sa ti se raspunda cu "nu stiu cum se procedeasa " sau "sa mai astepati"..suntem amandoi elevi si nu e usor si nici foarte frumos sa traiesti din mila rudelor).
Va multumesc!