avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate simion_ionut

Activitate simion_ionut

va multumesc foarte mult ptr timpul acordat si mai ales ptr faptul ca ati raspuns cu usurinta si profesionalism mesajelor mele,acum pot spune ca sunt pe deplin convins ca am sanse mari in a obtine un nou permis de conducere,indiferent cat am sa umblu dupa actele necesare,am sa o fac fara nici o retinere.va multumesc inca o data domnelor si domnilor avocati si nu numai!!!daca voi mai avea pe viitor vreo nelamurire,am sa apelez cu cea mai mare incredere la opiniile dumneavoastra...
am spus si mai sus daca am inteles eu gresit va rog sa ma corectati!!eu momentan nu ma aflu in tara sunt plecat de doi ani,si vreau sa vin in tara sa fac dosarul ptr a putea sustine examenul auto,eu nu m-am putut prezenta nici la procesele de judecata (binenteles ca am facut dovada cu acte la acel moment ca nu ma aflu in tara si ca stau cu acte in regula intr-o tara straina) si mi sa pus un avocat din oficiu care sa ocupat de cazul meu,dupa terminarea procesului ma informat avocatul meu (pe care nu il mai pot contacta acum) ca pot face acele cursuri auto la o scoala de soferi autorizata ptr a putea da din nou de permis,dar numai dupa ce trece un an de zile de la data sentintei,si ca trebuie sa iau de la judecatoria ploiesti o copie a hotarârii judecatoresti ramase definitiva sau de revocare a pedepsei complementare a interziceri exercitarii profesiei sau ocupatiei de conducator de vehicule prevazute de codul penal,dupa caz,ramasa definitiva,si ca trebuie sa atasez acest act judecatoresc la dosarul ptr cursurile auto.va rog sa-mi spuneti dumneavoasta tinand cont de ce am scris pe forum pana in prezent,daca pot sustine sau nu acel examen auto,si daca imi cauzeaza cu ceva faptul ca am cazier,si daca acea copie a hotararii judecatoresti anuleaza cazierul.repet,este posibil ca eu sa fiu informat gresit de catre alte persoane referitor la cazul meu,si apreciez daca ma puteti corecta sau daca imi puteti oferi o informatie corecta tinand cont de ce am scris pana acum pe forum...va multumesc
va multumesc frumos ptr ajutorul dat!!!!va salut...
Va multumesc ptr raspunsul de mai sus.Din cate stiu eu hotararea este definitiva,am avut posibilitatea de a face recurs in termen de 10 zile de la data pronuntari sentintei dar fiind sfatuit de catre aparatorul meu legal nu am facut.Culmea este ca in momentul de fata eu nu mai pot lua legatura cu avocatul meu din perioada respectiva,tocmai de asta am ales acest forum ptr ca sincer parerile cu privire la cazurile de genul asta cum este si al meu sunt impartite.Sunt unele persoane "abilitate" care sustin faptul (vorbesc strict despre cazul meu) ca daca am un dosar penal automat am si cazier si lucrul asta imi va dauna cand voi incerca sa-mi bag dosarul ptr scoala de soferi,sau mai exact ca nu pot sa bag acel dosar ptr ca am cazier,cu toate ca hotararea judecatoreasca este definitiva in cazul meu si ca am avut pusa "interdictia" un an(de a nu face scoala de soferi sau cursuri auto) care a expirat in aprilie 2012.Intrebarea mea este daca imi cauzeaza cu ceva ptr dosarul auto sau ptr cursurile de obtinerea permisului de conducere faptul ca am cazier !!!astept un raspuns.Multumesc
va multumesc ptr raspuns!
Buna ziua,ma numesc Simion Ionut Valentin sunt din Alexandria /Teleorman.In data de 26-03-2010 ma aflam pe raza orasului Plopeni jud Prahova,am fost
surprins de catre un echipaj de politie din orasul Plopeni conducand un autoturism cu o imbibatie alcolica in sange ce depaseste limita legala.fapt pentr-u care
mi sa intocmit un dosar penal si mi sa anulat permisul de conducere.Dosarul meu a fost judecat la inceputul anului 2011,in urma caruia am primit 1(un) an de inchisoare cu suspendare si o perioada de 3 (trei) ani termen de incercare.Am inteles ca timp de un an de zile de la de la data sentintei (21-04-2011) nu am voie sa mai fac scola de soferi pentr-u ca mi sa pus un fel de interdictie (nu stiu exact cum se numeste in termeni juridici) care expira in anul acesta (21-04-2012).Tin sa precizez ca momentan nu ma aflu in tara,rugamintea mea este daca imi puteti oferi o informatie s-au daca imi trebuie s-au nu un act eliberat de Judecatoria Ploiesti pentr-u ca eu sa pot face scoala de soferi.Va multumesc,astept un eventual raspuns!