avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate crisralu

Activitate crisralu

Buna ziua! mai am si eu nevoie de unele mici lamuriri.
Asa cum spuneam mai sus, pana pe 18 sept sunt in CC1.( asta dupa o per de 2 ani).
Din 18 sept pana in 01 octombrie voi fi in concediu medical ( CM 1)- adica o perioada scurta pana voi putea intra in CM 8 - pentru concediu prenatal al 2 lea copil.

Intrebarile mele sunt:
1. din ce bani se va calcula acest CM1??( perioada scurta dintre CC1 si CM8 pentru bebe 2)
2. Din ce bani se va calcula CM 8 pentruprenatal bebe 2 ( per pana la nasterea lui)
3. Din ce bani se va calcula indemnizatia CC2 - pt bebe 2 respectiv.
Stiu ca am mai intrebat dspre CC2, insa tocmai am primit de la locul de munca niste informatii care se cam contrazic si vreau sa fiu sigura cand voi merge sa discut cu ei.
Multumesc frumos si anticipat!
o zi frumoasa!
Referitor la revenirea la 85%, am citit in presa ca se revine la procentul anterior de 85%, insa se mentin plafoanele maxime, respectiv 1200/ 2 ani si 3400/1 an! Din ce inteleg eu, vor avea de castigat mamele pentru care 85% din salariu nu depaseste 1200 sau 3400. Corect???Adica eu, daca depasesc 1200....voi lua tot 1200... :(((((
Multumesc frumos! Mi-ati fost de mare ajutor! Cu rugamintea sa ne informati si pe noi viitoarele mamici daca se revine iar la legea veche si conditiile..... Inca o data multumi frumos.
Buna ziua! Sunt mamica in concediu crestere copil pana in sept 2012, iar in luna decembrie trebuie sa nasc a doua oara. As vrea sa stiu din ce bani se va calcula indemnizatia pentru al doilea copil??? din ultimele 12 luni, respectiv indemnizatie si concediu medical de pana la data nasterii? sau cum? multumesc frumos!