avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1872 soluții astăzi
Forum Activitate NLEDS

Activitate NLEDS

masina nu are nr de romania nu este cumparata in romania si a fost pe numele lui eu cum o pot aduce in tara banuiesc ca tot copilului ii revine
multumesc dar in legatura cu masina ce demersuri trebuie sa fac
Răspuns la discuția Curator minor
chiar daca parinti lui vor sa fie curatorul copilului...si daca ma puteti ajuta cu un raspuns in legatura cu masina cum asi puteao aduce in tara daca a fost pe numele lui si nu are nr de romania
Daca imobilul a fost cumparat inainte de deces pe numele la amandoi, ei ne fiind casatoriti ,dupa deces jumatate este al mamei,careii ramane fiind pe numele acesteia,iar cealalta jumatate revine minorului in totalitate,acesta ne mai avand alti copii si ne mai fiind casatorit.Atunci curator pt copil poate fi mama,chiar daca parinti lui nu sunt de acord,problema este ca parintii lui nu sunt de acord ca ia sa fiie curator pt copil ci ei iar ia vrea sa fie curator pt copil pt k pe viitor sa nu depinda de ei mai ales kei au trait in alta tara si copilul nu a avut prea mare tangenta cu ei.
Vreau sa stiu dupa ce criterii se desemneaza un curator pt un copil minor daca tatal a decedat iar mama traieste , acestia nu au fost casatoriti,iar in urma lui a ramas un imobil,iar pe actul imobilului sunt trecuti amandoi,parinti tatalui spun ca ei au dreptul sa aleaga curator pt minor iar mama spune ca ia are dreptul ,iar lla succesiune minorul are nevoie de curator pt k e si mama implicata.Mama si familia tatalui nu se inteleg. Multumesc
Răspuns la discuția Curator minor
`scuze nu am stiut
Discuție Curator minor
PRIETENUL MEU ADECEDAT IN URMA CU 4 LUNI IN ACCIDENT DE MUNCA INTRO TARA DIN UE ALUCRAT CU FORME LEGALE AVEM INPREUNA UN COPIL DE 7 ANI MENTIONEZ CA NU AM FOST CASATORITI LEGAL DAR COPILUL ESTE PE NUMELE LUI INAINTE DE ACCIDENT AM CUMPARAT UN APARTAMENT IAR IN CONTRACT SUNTEM TRECUTI AMANDOI VREAU SA FAC SUCCESIUYNEA DAR AM INTELES CA AM NEVOIE DE UN CURATOR PT COPIL VREAU SA STIU CINE DESEMNEAZA CURATORUL SI CINE POATE FI CURATORUL SI DACA IL POT DESEMNA EU DEASEMENEA MENTIONEZ CA NU SUNT IN RELATI BUNE CU FAMILIA PRIETENULUI MEU NOI AM FOST IMPREUNA 9 ANI IAR ALTA PROBLEMA AR MAI FI CA AM CUMPARAT UN AUTOTURISM CARE ESTE DOAR PE NUMELE LUI SI CARE NU ARE NR DE ROMANIA IAR ACEASTA MASINA ARAMAS ACOLO PT K NU STIU CUM ASI PUTEA SA O ADUC IN TARA PT K ACTELE DE LA MASINA NU MAI SUNT LA MINE IAR IN SUCCESIUNE NU O POT TRECE PT K NU ARE NR DE ROMANIA EU CRED CA MASINA II REVINE TOT COPILULUI MENTIONEZ CA NU A MAI FOST CASATORIT SI K NU MAI ARE ALTI COPII VA MULTUMESC