avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate DanaTh

Activitate DanaTh

"creditorul și firma de asigurări fac parte din același grup de firme"...exact.
Deci, pasul intelept ar fi ca eu sa incep o procedura legala impotriva lor. In acest caz numai impotriva firmei asiguratoare sau si a creditorului ? Ce se intampla in aceasta perioada de timp cu creanta ? Soldul probabil ca creste considerabil, tinand cont ca vorbim de dobanzi de peste 30% . Solicitarea trebuie depusa la Judecatoria de sector in raza caruia am domiciliul in Romania, nu ? Va multumesc inca o data pentru amabilitatea d-vostra.
Multumesc pentru raspuns. Ma puteti indruma in acest sens ? Atata timp cat ei neaga existenta acestor asigurari, iar IFN imi trimite deja somatii de plata .... cum ii pot determina sa "joace" legal ? Mai mult , firma asiguratoare ma instiinteaza per email, ca a contactat deja Cetelem si Cetelem a confirmat incheierea contractelor de credit fara asigurare ?!!!
Buna ziua ,

nu am deschis un topic nou , pentru ca problema mea este legata tot de TBI si ... Cetelem.
Mama mea, decedata in Aprilie ac a avut doua credite de nevoi personale la firmele mai sus mentionate ( plus un card Flanco aferent creditului Cetelem ). Ambele contracte de credite (conform casutelor bifate ) au fost incheiate cu Asigurare in caz de deces. Am consultat atunci un avocat si mi s-a spus ca daca creditele sunt asigurate , nu pot fi obligata la plata sumelor restante-
Pentru ca nu locuiesc in tara, la data de 23.4 am trimis documentatiile aferente deschiderii dosarelor de daune la firmele asiguratoare. La data de 29.4 am incheiat succesiunea prin care am mostenit un apartament. La data de 6.5 am primit din parte firmei asiguratoare a creditului TBI , confirmarea solutionarii dosarului si instiintarea ca TBI si-a primit soldul creditor restant la data decesului mamei.
Am insa acum probleme cu cei de la Cetelem si cu asiguratorul lor. Desi la contractul de credit exista bifata casuta "Asigurare deces" si contractului ii este atasata o asigurare cu antetul si stampila asiguratorului, Asiguratorul imi spune ca mama mea nu exista in banca lor de date si ca in consecinta, contractele de credit cu Cetelem au fost incheiate fara asigurare . ( este legal posibil ? ) . In acelasi timp am primit prima somatie de plata din partea Cetelem-ului.
Ce proceduri legale trebuie sa urmez in continuare ?
Va multumesc anticipat pentru ajutor.