avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1359 soluții astăzi
Forum Activitate Anca_gabi

Activitate Anca_gabi

Va multumesc pentru sfat.
o noua intalnire in cadrul careia se va alege presedintele este programata peste vreo doua sapt. au mai amanat-o o data. pana atunci se anunta ploi serioase.
Intrebare 2: daca vin cu o echipa care face termoizolatii, si oamenii se urca pe schela, pot face reparatii doar in dreptul apt meu? facand exceptie de faptul ca asociatia trebuie sa contribuie etc
Multumesc pentru raspunsuri

Am aflat ca nu avem presedinte de asociatie. Mi s-a permis accesul cu mentiunea sa nu afle vecinii. Daca ma gaseste cineva acolo, nu are ce sa imi spuna, nu? Pentru ca nu fac nimic ilegal daca imi repar partea mea dar trec peste apartamentele lor.
Cand i-am spus prima data ca am apa pe pereti a inceput sa spuna ca nu exista fond de reparatii, ca si lui ii ploua in casa si ca asteapta sa vina primaria cu izolarea termica pentru ca oamenii sunt saraci si nu au bani sa plateasca reparatia terasei. Sub mine toate apartamentele sunt izolate termic. Nu mi se pare ca n-ar avea bani. Administratorul nici macar nu a venit sa vada ca nu e vb de terasa, ca e vb de pluviala sau poate e vb de o teava orizontala, de care, din cate stiu, trebuie sa ma ocup doar eu, nu si administratia.
Buna ziua,

Am cumparat de curand un apartament la etajul 4/4 in sectorul 3. In urma cu cateva zile pluviala a pocnit de la ploi deasupra apartamentului meu. Stiam de aceasta problema si eram pregatita sa o repar. Problema este: administratorul sustine ca pot face reparatiile doar in dreptul apartamentului meu, fara a avea acces pe terasa pentru a vedea de ce s-a infundat pluviala. Eu platesc acum inlocuirea si reparatia, dar fara sa o curete de pe acoperis, nu se va infunda iar? Mi se refuza accesul pe terasa pe motiv ca aceasta e iesita din garantie si pot strica ceva pe acolo. Nu imi incalca dreptul de a-mi repara locuinta?