avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1136 soluții astăzi
Forum Activitate gmggmg

Activitate gmggmg

Am vorbit si la Secţia Consulară a Ambasadei Republicii Moldova în România le-am enumerat toate actele care le are si inclusiv aceiasi intrebare pentru Certificatul privind starea civila,acelasi raspuns mi-a fost dat si de catre ei ,precum are toate actele neecesare iar certificatul este valabil,fiind divortata,DIVORTAT trebuie scris in rubrica starii civile.
La fel m-au indrumat si dinsii sa ii explic functionarului ,sau sa merg la sefii lui sau direct la primar.

Multumesc pentru raspuns
Astazi am fost sa depunem actele.M-am prezentat cu actele mele toate :
-BI
-certificat de nastere
-decizia de divort
-adeverinta de la medic <certificat>

Pentru ea fiind din Republica Moldova.

-Pasaport
-Permis de sedere temporara in Romania care expira in noiembrie 2012
-certificat de nestere copie leggalizata si original
-decizia de divort ,care a fost eliberata de un tribunal din Romania ,finala si irevocabila.
-adeverinta de la medic<certificat>

CERTIFICAT PRIVIND STAREA CIVILA eliberat in Republica Moldova in original pe care specifica la starea civila ca fiind DIVORTATA ,pentru eliberarea acestuia fiind necesara sentinta de divort din Romania .

Problema este urmatoarea :

M-i sa spus ca Certificatul de stare civila nu este bun deoarece scrie DIVORTATA si nu scrie NECASATORITA.

Pe situl :
[ link extern ] /

scrie foarte clar

4. Cetăţenii moldoveni vor prezenta certificatul de stare civilă emis de organele de stare civilă ale Ministerului Dezvoltării Informaţionale al Rep. Moldova sau certificatele de stare civilă emise de funcţionarii consulari ai misiunii diplomatice şi consulare ai Rep. Moldova, în colaborare cu instituţia susmenţionată;

Ce as putea sa fac in situatia asta,odata ce sunt toate actele complecte doar pe certificatul de stare civila scrie divortata in loc de necasatorita ,daca ii divortata nu inseamna ca ii necasatorita.?



Multumesc pentru raspuns;

Locuim impreuna de cca 6 luni ,suntem intr-o relatie de cca 2 ani si jumatate,si ne cunoastem de 10 ani ,am avut o relatie si inainte de a fi casatorita ulterior divortata tot in Romania.Am fost de 2 ani de zile in mai multe concedii ,cazati la diferite hoteluri impreuna,festivitati,petreceri,etc.
Nu consider ca este o casatorie de convenienta.
Motivul pentru care nu a fost prezenta cind a fost programata la juramint a fost schimbarea domiciliului-lipsa accesului la internet ,am aflat cu 3 zile dupa ce trebuia sa depuna juramintul si de atunci am trimis nenumarate mailuri cit si 6 scrisori recomandate cu aviz de primire pentru reprogramare si o cerere in audienta catre ANC .
Motivul pentru care ORI i-a anulat drreptul de sedere este schimbarea locului de munca si al angajatorului,cel din urma nefiind cel pe care il avea cind a primit permis de sedere.
Casatoria urma sa o facem dupa ce depune juramintul si isi obtine cetatenia,astfel evitam schimbari de acte si alte demersuri care probabil urma sa le facem ,in legatura cu nume -casatorie --la ANC.

Itrebarea este aceiasi.
Casatoria dintre mine si ea este legala in perioada de 30 de zile cit mai este in tara?

Permisul de sedere temporara i-a fost inapoiat cind i-a fost inminata decizia de parasire a Romaniei ,fara sa aibe vreo stampila de anulare sau sa fie taiat,
Multumesc
Sunt cetatea Roman si as vrea sa ma casatoresc cu o cetateanca Republica Moldova.

M-ar interesa actele necesare atit mie cit si persoanei din Moldova pentru casatorie in Romania.

Persoana respectiva este de 12 ani in Romania a fost casatorita in Romania ulterior divortata prin sentinta judecatoreasca definitiva ,munceste cu carte de munca de 6 ani pe teritoriul tarii ,Permis de sedere temporara care este valabil pina in luna noiembrie 2012 .
Problema este ca acum citeva zile a primit Decizie de 30 zile de la OPI pentru parasirea tarii deoarece si-a schimbat angajatorul care il avea in momentul eliberari permisului de sedere.

Permisul de sedere nu i-a fost ridicat,i l-au inapoiat,fara vreo stampila sau sa fie taiat.

Detine urmatoarele acte

Pasaport Republica Moldova
Permis de sedere temporara -cu valabilitatea noiembrie 2012
Certificat nastere Republica Moldova
Sentinta de divort definitiva si irevocabila eliberata in luna noiembrie 2011.
Certificat celibat eliberat de Republica Moldova in luna octombrie 2011


Mentionez ca i s-a aprobat cererea de redobindire a cetateniei Romane in decembrie 2011 urmind sa depuna doar juramintul pentru primire.

Este nevoie si de Certificatul de celibat eliberat de Republica Moldova ? Deoarece din cite am citit valabilitatea este de doar 3 luni de la eliberare.

Va multumesc.