avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1071 soluții astăzi
Forum Activitate raduadriana88

Activitate raduadriana88

autorizatia pt pasaport a fost facuta in Italia in 2010 ...
Iar procesul pt incredintarea fetitei a fost in Romania 2012 ( acum s'a hotarat instanta ) .
Mai am la dispozitie cateva zile ca sa pot face recurs . Pot sa cer suplinirea consimtamantului paratului necesar pt pasaport ? Eu am nevoie pentru libera circulatiile , deoarece eu sunt de 10 ani in Italia si sunt la facultate aici , centrul meu de interes este aici . Si el este tot aici si pleaca mereu acasa in Romania pe perioada de vara . Anul trecut mi'a murit bunicul si din pacate pasaportul fetitei expirase si nu am putut sa ma duc .

Dar cu decretul de acordare a autorizatiei pentru eliberarea pasaportului dat de Tribunalul .... in oct 2010 , tot nu pot sa fac pasaportul ???
Acest decret este trecut si la dosar in original .


Va multumesc.
Buna ziua ,
De curand s'a stabilit in Instanta , ca minora ( fiica mea in varsta de 5 ani) sa aiba domiciliul la mine ( in calitate de mama ) iar autoritatea parintesca va fi esercitata de ambii parinti.

Noi locuim in Italia ( mama , fiica si tatal natural ) , nu am fost casatoriti dar el a recunoscut'o pe fetita . Am trait in concubinaj si ne'am despartit dupa un an de zile dupa ce am avut fetita , iar tatal ei nu a venit sa o vada si nu a platit nimic, iar fetita nici macar nu il cunoaste. Cu acesta hotarare pot sa i fac pasaport fetitei si sa merg in vacanta in Romania , sau am nevoie de semnatura lui ?

Tin sa mentionez ca acum un an in urma , in Italia , la tribunalul de care apartin mi s'a accordat eliberarea pasaportului deoarece tatal negase consimtamantul.

Va multumesc .