avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 924 soluții astăzi
Forum Activitate dan_cs

Activitate dan_cs

Va multumesc pentru raspunsul prompt.

Societatea a fost dizolvata la initiativa mea. Am parcurs cele 2 etape (dizolvarea voluntara la cererea administratorului) si etapa 2 in care am mers cu bilantul pe 0 si cu toate daroriile platite pentru a radia firma. Firma nu detinea nici un fel de bunuri la momentul dizolvarii.

Am depus declaratiile, iar cei de la finante nu mi-au supus ca trebuie sa astept 15 zile pana se reactiveaza firma, iar eu am radiat firma in 14 zile, inainte sa se reactiveze . Astfel, eu (administratorul) am ramas cu cazier fiscal pentru ca ordinul de reactivare nu si-a mai produs efectul intrucat firma reactivata era radiata la implinirea termenului de 15 zile necesar reactivarii.
Buna ziua,

Am fost administratorul unei firme. Pentru intarzierea depunerii declaratiilor, firma a fost declarata inactiva.
In sept 2011, am depus declaratiile (rectificative, etc), am platit toate datoriile + penalitatile, am dizolvat si radiat firma.
In martie 2012, dorind sa imi infiintez un PFA, am constatat ca mi-a ramas aceasta stare de inactivitate trecuta in cazier, cu toate ca de la finante, cand am dizolvat firma, am fost asigurat ca se vor sterge.
Explicatia: Exista un vid legislativ. Am platit prea repede datoriile si am radiat firma in 14 zile. Termenul de reactivare e de 15 zile, iar radierea a fost facuta inainte de reactivare, iar reactivarea nu a mai produs efecte. Astfel voi ramane cu cazier fiscal timp de 5 ani, pentru nedepunerea declaratiilor la timp, deoarece nu exista prevedere legala pentru stergerea cazierului in aceasta situatie.

Exista vreo solutie pentru a sterge cazierul in aceasta situatie?
Am sanse de castig daca dau in judecata anaf?
Cam cat timp poate dura procesul ?
Ce alta modalitate pot sa gasesc pentru a-mi desfasura activitatea legal ?

Am luat in calcul deschiderea unui offshore, insa as prefera daca este posibil sa imi infiintez un PFA-norma venit deoarece, in aceasta varianta, castig bani si eu si statul roman.

Lucrez in domeniul IT, pentru firme din afara Romaniei.