avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1006 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters255869

Activitate ContSters255869

Deci , locuiesc in Timisoara - cartier Girocului , si aproape in fiecare weekend ( chiar si ieri noapte ) cam dinainte de miezul noptii si pana dimineata pe la 3-4 in zori , rasuna muzica unui club/strand de pe Bulevardul Liviu Rebreanu ( zona Soarelui ) . Cei care locuiesc in Timisoara poate ca stiu despre ce e vorba ....
As vrea sa stiu daca este legal asa ceva ? O cunostinta mi-a spus ca acel club are autorizatie :O Eu daca dau muzica la maxim sau oricine altcineva , e pasibil de amenda , iar ei pot obtine un permis ca sa fie scutiti .E adevarat ca exista tratament preferential pentru cluburi/ discoteci / baruri vizavi de tulburarea linistii ? S-a motivat faptul ca ei au clienti si e in interesul lor fiind mai multi ca si numar fata de tine , dar stau si ma intreb : Daca eu dintr-un cartier vecin aud muzica asa tare , oare cum or auzi-o cei din cartierul respectiv ? :-/ Nu s-a sesizat nimeni pana acum .
Banuiesc totusi ca dreptul unor cetateni de a petrece nu ar trebui sa treaca peste dreptul altor cetateni de a se odihni ;) E destul de enervant sa fi nevoit sa dormi in toiul verii cu geamurile inchise din cauza unora :(
Cam ce masuri se put lua in acest sens ?
Va multumesc anticipat .