avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Activitate monta

Activitate monta

Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Daca vreau reparatia in regie proprie,eu stiu ca pentru piese despagubirea este 100%,numai manopera se despagubeste fara TVA.Dar pe procesul verbal,facut de asigurator pentru solutionarea dosarului,scrie ca mai trebuie sa depun,doar declaratie de acceptare a despagubire,atata tot.Eu nu am cerut niciodata sa-mi repar masina,in regie proprie,doar sa-mi dea banii care mi se cuvin,calculati dupa normele CSA,deoarece,servisul care mi-a intocmit devizul si a iesim mai mult decat cel al asiguratorului,mi-a spus ca pot sa i-au masina ca nu se mai repara(este prea avariata).
Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Ce este de facut,in aceasta situatie,cine are dreptate ?
Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Azi,am fost sa vorbesc,cu inspectorul care se ocupa de dosarul meu de dauna totala.Si imi spune ca daca am vandut masina,nu mai poate sa imi calculeze VMD si el vrea sa-mi dea 3000 ron despagubire,in regie proprie.Eu am vandut masina dupa ce au fost facute toate constatarile,pozele si depus dosarul la centrul de daune al lor.
Masina este dacia solenza,an 2004,echiparea confort,noua a costat 5255 euro,c.f uzura 56%
Accidentul a fost pe 18-05.2012,avariile provocate sunt - toata partea stanga lovita(zburat usa din sg spate) + partea dr,hayon,bara spate,aripa dr spate,punte rupta,stop dr spate.
Eu zic,ca nu este corect,cum procedeaza domnul inspector in situatia mentionata mai sus.
Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Va multumes,am crezut,ca am facut o prostie.
Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Daca am vandut epava,(dauna totala) inainte de solutionarea dosarului,se intampal ceva ?
Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Probleme este urmatoarea,am fost sunat azi de un inspector,care mi-a spus ca trebuie sa vin,s-a completez o cerere de reparatie in regie proprie(eu am vandut masina,ce reparatie in regie proprie,sa mai fac).Masina este dauna totala,devizul estimat de ei era 8000 ron,iar la servisul care am fost valoarea reparatie era de 8173 ron.Cand am depus dosarul,doamna de acolo,mi-a spus ca urmeaza sa ma sune cineva de la ei,sa le comunic nr.contului IBAN,sa-mi vireze banii.Care este treaba cu aceasta cerere ? Vor sa o completez,ca sa-mi dea mai putini bani sau asta este cererea de despagubire,prin care imi vireaza suma corecta
?
Sincer,nu mai inteleg,ce vor de la mine.
Răspuns la discuția Dauna totala 24.05.2012
Din ce am citit pe internet si dupa calcule,reiese asta :
5255 euro val.nou auto x c.f.uzura 56% x val.epavei 25%(maxim)
2100 euro x 25% val.epavei = 9373 ron x 25% = 7030 ron
Din normele CSA val. este intre 0,1 - 25%.
Acum nu stiu,cat aprecieaza ei valoarea epavei si daca se poate negocia,acel procent.
Va multumesc.
Masina este dacia solenza,an 2004,39700km,echiparea confort.
Inspectorul de la Groupama,a trecut masina la starea de intretinere buna si a intocmit un deviz de 8000 ron.Doresc s-a stiu cum se calculeaza suma,pe care urmeaza sa o primesc si daca se ajusteaza ceva la c.f.de uzura in functie de km.
Pret auto nou - 5255 euro,Coef.uzura 56%
Va multumesc.