avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate elarabela

Activitate elarabela

buna ziua,

am facut cererea catre angajator privind acordarea concediului de risc maternal, astfel:

Subsemnata xxx, angajata a xxx. din data de xxx, avand functia de xxx, solicit (in baza OUG 96/2003 privind protectia maternitatii la locurile de munca) acordarea concediului de risc maternal incepand cu data de 05 decembrie 2012 (reprezentand prima zi dupa data terminarii concediului de lauzie obligatoriu). Motivez aceasta solicitare dupa cum urmeaza:
- alaptez si intentionez sa alaptez pana la implinirea a 1 an de la nasterea copilului meu;
- la sediul angajatorului, nu exista spatiu special amenajat pentru alaptare dedicat angajatelor care au nascut si care alapteaza;
- facilitatea de a termina programul zilnic de munca cu doua ore mai devreme (conform OUG 96/2003) nu este in avantajul meu si al copilului meu. Alaptez la un interval de 2-3 ore, iar reintoacerea mea la serviciu ar presupune un decalaj al acestui program de minim 8 ore zilnic (6 ore program de lucru + minim 2 ore dus/intors acasa-servicu); in acest context nici varianta celor 2 pauze de cate o ora zilnic nu ne avantajeaza.
De asemenea, anexez acestei solicitari adeverinta de la medicul de familie care atesta conditia mea de mama care alapteaza.


raspunsul doctorului de medicina muncii a fost negativ facand referire la articolul 9 si anexa 1 a oug 96/2003, astfel: "avand in vedere ca lucrul la birou nu se regaseste printre activitatile mentionate in anexele 1 si 2 ale oug 96/2003, nu sunt intrunite conditiile mentionate mai sus si nu se poate acorda concediu de risc maternal pentru alaptare in acest caz."


weekend placut,
ela
multumesc frumos pt raspunsuri.
voi incerca sa imi motivez cat mai concret cererea de concediu de risc maternal cand va fi timpul (undeva prin noiembrie). pana atunci multumesc tare mult pentru ajutor.
ela
Toate angajatele de la noi, daca raman insarcinate primesc aceeasi instiintare. dar ea nu e intru totul adevarata, pentru ca nu toate conditiile care sunt specificate acolo sunt si indeplinite in realitate (ca si exemplu: nu exista spatiu special amenajat pt alaptare sau pentru ca gravida sa se relaxeze si sa-si poata tine picioarele sus). este doar o formalitate...

eu nu pot motiva in niciun fel ca de exemplu chiar daca plec cu 2 ore mai devreme de la serviciu, eu n-am cum sa-mi alaptez copilul la interval de 8 ore (cele 6 ore petrecute la serviciu + 2 ore dus-intors acasa-serviciu)?

in plus, am semnat ca am primit instiintarea, nu si ca sunt de acord cu ce e scris in ea.

multumesc anticipat,
ela
buna seara,
da, am semnat informarea.
ela
buna seara,

revin cu inca o completare la mesajul de mai sus:
1. avizul negativ pe care colega mea l-a primit de la medicul de medicina muncii a fost motivat prin:
ordonanta 96/2003 se refera strict la conditii de lucru in mediu chimic si minier ceea ce nu e cazul locului nostru de munca (domeniul financiar);
2. ordonanta 96/2003 prevede ca mama sa se intoarca la serviciu inainte de a face demersurile pt concediul de risc maternal postnatal.

asadar repun intrebarea: cum pot motiva cererea mea de concediu de risc maternal pt a contracara cele 2 argumente de mai sus si pt a primi aviz pozitiv? ce ma sfatuiti sa fac?

astept cu mare interes raspunsul dumneavoastra.
multumesc anticipat,
ela
buna seara,

revin asupra acestui subiect cu niste informatii.

o colega de serviciu de-a mea, care a nascut in mai, a facut demersurile pt obtinerea concediului de risc maternal pentru alaptare, insa avizul de la medicul de medicina muncii a venit negativ motivand ca ordonanta 96/2003 se refera strict la conditii de lucru in mediu chimic si minier ceea ce nu e cazul locului nostru de munca (domeniul financiar).

de asemenea, o alta prietena de-a mea (lucrand la alt angajator), contabila, a facut aceste demersuri pt concediu de risc maternal dupa cel de lauzie, iar avizul medicului de medicina muncii a fost favorabil.

sa inteleg ca totul depinde de acest aviz al medicului de medicina muncii? cum pot motiva cererea mea de concediu de risc maternal pt a primi aviz pozitiv? ce ma sfatuiti sa fac?

multumesc anticipat,
ela
multumesc frumos pentru raspunsuri, Domnule Tudor.

2. eu vreau sa pot beneficia la maxim de toate drepturile pe care mi le confera legea si de asemenea sa evit sa ma intorc la serviciu pt acea luna in care sotul meu ar trebui sa stea acasa. haideti sa formulez altfel intrebarea, astfel:

daca dupa concediul de lauzie eu voi intra in concediu de risc maternal pt ca alaptez (si sa zicem ca voi beneficia de perioada maxima de 120 zile), practic mai raman vreo 5-6 luni pana la implinirea copilului nostru a varstei de 1 an. in acest context, mai e necesar ca din cele 5-6 luni de ccc care mai raman disponibile, una dintre ele sa fie efectuata de sotul meu? sau pot sa le efectuez eu pe toate avand in vedere ca din cele 11 luni maxim admise pt un parinte eu voi beneficia practic de doar jumatate din ele?

multumesc anticipat,
ela
buna seara,
tot legat de acest topic, as avea si eu o intrebare.
in conditiile ultimelor modificari la legea mamelor, daca mama alege sa stea acasa pana la 1 an, din cele 12 luni de pana la 1 an, o luna trebuie sa stea celalalt parinte in ingrijire copil.
intrebarea mea este: daca eu intru in concediu de risc maternal dupa cele 126 de zile de lauzie, in perioada aceasta poate sotul sa stea 1 luna acasa in concediu de crestere copil fara a-mi afecta mie mai departe posibilitatea de a intra in ccc (pana la 1 an) dupa terminarea celor 120 de zile de concediu de risc maternal?
multumesc anticipat,
ela