avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Activitate bdclaudiu84

Activitate bdclaudiu84

Răspuns la discuția Deschidere dosar DAUNA
Persoana cu care am avut accident, mi-a spus ca dauna lui a fost foarte mica, adica are suportul de numar de inmatriculare crapat si ca nu a solicitat deschiderea unui dosar de dauna pe RCA-ul meu. Astfel chiar daca solicit firmei de asigurari actele, eu nu au de unde sa mi le dea.
Intrebarea este: daca persoana respectiva nu mai are RCA-ul valabil la data accidentului eu ce fac in situatia asta? Cum conving fima mea de CASCO sa imi faca masina?
Răspuns la discuția Deschidere dosar DAUNA
Dosarul de dauna a fost deschis dar mi-au spus ca ma duc degeaba la service pt ca cei de acolo vor cere confirmare de la CASCO si ca nu o vor obtine.

Ideea este ca polita mea RCA de la acea data, nu este la aceeasi firma la care am CASCO acum. Asa ca nu vad cu ce i-ar deranja, pentru ca nu vor despagubi ambele parti, ci doar pe mine prin polita CASCO. Daca respectivul om nu mai are polita RCA de la acea data eu trebuie sa ma cert cu asiguratorul meu de casco ca sa beneficiez de serviciile pe care le-am platit timp de un an??

Asta mi se pare strigator la cer. Pe intelegerea amiabila au toate datele sa il identifice pe omul respectiv si sa stabileasca daca a circulat sau nu, in ilegalitate la momentul producerii accidentului si sa il dea in judecata ca sa isi recupereze banii cu care m-ar despagubi pe mine acum (acesta e sigurul motiv pe care il vad sa imi ceara toate astea).

Nu vad de ce sunt eu obligat sa le fac politie mai ales ca nu vad cu ce i-ar ajuta. Eu doar vreau sa beneficiez de serviciile pe care le-am platit.

Cu alte cuvinte, ma pot duce direct la constatator sa ii cer sa imi aprobe dosarul de dauna fara alte documente? Exista vreo legislatie care ma obliga sa le aduc actele? Pot sa ma adresez OPC, ANPC in cel mai rau caz?

Am avut un mic accident in Ianuarie 2013 si din vina mea am fost lovit de un alt autoturism.
La acea data am facut o intelegere amiabila cu persoana respectiva, eu fiind vinovat.
Ia-m dat toate actele mele (copie RCA,buletin,permis) eu avand casco. Din acest motiv nu i-am luat si
persoanei respective datele pe care i le-am dat eu, deoarece am zis ca imi voi face masina pe casco-ul meu
si ca nu va fi nici o problema.
Acum cateva zile am fost sa deschid dosarul de dauna si inspectorul constatator imi cere si actele
persoanei respective (RCA-ul care era in vigoare la data respectiva, copie dupa buletinul si permisul lui).
Fara aceste acte cica nu imi poate aviza dosarul de dauna si nu service-ul unde vreau sa repar masina
nu va primi de la firma de asigurari OK-ul pentru plata reparatiilor.
Intreabarea mea: Este in regula ca eu sa am aceste acte si sa le dau asiguratorului? E prevazut undeva in vreo lege
ca sunt obligat sa ii cer aceste acte persoanei cu care am avut accident altfel fima de CASCO nu imi va aviza dosarul de dauna?
Daca ei ar descoperi ca intr-adevar ala nu era cu toate actele in regula la momentul respectiv e problema lor ce vor sa faca,
dar de ce ma obliga pe mine sa le furnizez aceste acte?
In contractul de casco nu am trecut nicaieri aceste conditii.
Ce imi sugerati sa fac? Ma pot certa cu ei? Sau astept o luna pana dau de persoana cu care am avut accident?
Daca el nu mai are RCA-ul de la data respectiva? Eu raman sa platesc din banii mei raparatia?

Multumesc
Răspuns la discuția Radiere autoturism la politie
Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, vreau sa vand un autoturism si sa ma asigur ca nu voi primi acasa amenzi de la cumparator pt ca va circula cu masina fara sa o inmatriculeze.
Eu stiam ca in acest moment nu se mai depune certificatul de radiere al autoturismului vandut , cel din josul paginii contractului de vanzare cumparare si ca radierea la Politie se face automat cand cumparatorul o inmatriculeaza.
Nu poti obliga cumparatorul sa o radieze.
Am dreptate?