avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1350 soluții astăzi
Forum Activitate jbalazsi

Activitate jbalazsi

De fapt asta era intrebarea mea. Ce inseamna "exact, pana la inmatriculare"? Cand am depus dosarul, serviciul de inregistrare nu a putut sa-mi dea numerele noi preferentiale, numai a doua zi. Deci am avut doua posibilitati: sa las masina mea cu numere provizorii in fata politiei sau sa ma duc acasa cu ea. Varianta sa scriu numerele permanente pe un carton nu era legal, deoarece nu detineam talonul si nici o dovada cu mine. Daca cineva ma obliga sa pun imediat numerele permanente, el de ce nu este obligat sa-mi dea acele numere cu dovada cu tot????
E o bataie de joc...
Ciory: "...nu veti avea probleme..". Eu sunt cel care stau fara permis de abia o luna pentru ca am cumparat o masina noua si am platit toate taxele si impozitele pentru masina respectiva.
Buna ziua, Sunt interesat daca undeva este specificat cand expira un numar provizoriu. Adica, pana in momentul depunerii dosarului la politie in vederea obtinerii numerelor permanente sau pana la data specificata in autorizatie provizorie de circulatie. Am cumparat o masina noua de la reprezentantul legal al unei marci. Masina era cu un numar provizoriu valabil 30 de zile (07.05.2012 - 05.06.2012). Am depus dosarul pentru numere permanente pe data de 23.05.2012, iar din motive diverse (coada la ghiseu, vineri nu se lucreaza cu publicul) nu am reusit sa scot numerele preferentiale decat pe data de 29.05.2012. Intre timp, politia m-a oprit pe data de 28.05.2012, si m-a informat ca in baza nationala de data numarul rosu nu figurase deloc, masina mea figureaza cu numerele permanente si ca urmare mi s-a retinut permisul pentru ca am condus o masina cu numar fals de inmatriculare. Autorizatia provizorie mai era valida pana in data de 05.06.2012. Chiar as dori sa stiu cand expira validitatea numerelor provizorii, ca sa stie si alti si sa fie atenti, daca depun dosarul la politie si cumva s-au dus cu masina cu numerele provizorii, nu mai au voie sa se duca acasa cu masina, numai dupa ce obtin numerele permanente. Va multumesc. Cu stima,