avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate valdrian

Activitate valdrian

Acum ceva timp m-am deplasat cu un amic cu 2 autoturisme inmatriculate cu nr provizori la bulgari .Pt ca unul avea nr expirate a fost tranportat cu platforma pana in vama giurgiu si pt ca nu a vrut sa ma treaca vama la bulgari a lasat masina jos si am continuat drumul cu ea pina in vama Ruse, acolo urmand sa vina un bulgar cu platforma sa le ia pe amindoua.Deci ca sa fiu mai bine inteles auto cu nr expirate a fost condus intre vami si nu am fost opriti de nimeni si vazuti de cineva Cand am ajuns in vama Ruse(deci Bulgaria) acolo erau ai nostri la control le-am dat actele de la ambele masini precizez nu eram la volan.au luat actele si au zis ca are nr expirate si le-am zis ca a fost adusa cu platforma si lasata jos.Au luat actele si sau dus in ghereta lor intorcandu-se dupa vreo 15 minute au zis ca trebuie sa ne intoarcem in vama Giurgiu ca nu auto celelalt figureza ca furat .Le-am zis ca masina are nr expirate si dupa aia sa zica ca am condus masina asa si a zis ca raspunde el de treaba asta(politistul de frontiera) AM ajuns in vama si a venit altul au verificat iarasi actele si stupoare aparea cealalta ca furata .Ca dracu masina avea nr provizori si aparea furata cu toate ca cerusem sa o verifice mai atent la politie cand am luat numere provizori care erau inca valabile .Precizez ca masina aceasta era pe numele meu dar nu o conduceam eu .Am cam ramas masca ca ma aflam in doua situati naspa ,am dat declarati si m-am ales cu dosar odata ca am condus masina cu nr expirate si a doua cu masina furata.Tot in acea zi ne-am intors la Buc.si ne-am dus si la furturi auto si la pipera si la igp IF.si am aflat cu stupoare ca baza de data de la interpol nu este comuna cu baza lor de date deci cu alte cuvinte poti sa-ti cumperi linistit masina fara sa-ti dai seama ca masina este furata si sa te trezesti cand iesi din tara sa ajungi sa ramai fara ea si cu dosare penale si dc esti pe afara prins sa ajungi poate si la parnaie.A doua zi sa intampla sa ne sune si sa ne spuna ca de fapt masina nu este furata si ca de fapt ca era bagata in baza doar ca verificare si sa nu se retina auto.Drept urmare am primit auto inapoi in custodie pana ies toate actele
Ce ma streseaza pe mine cel mai rau este permisul pt ca mi-a fost retinut fara sa mi se da nici un proces verbal(doar dovada de circulatie) in care sa se spuna in clar locul unde am fost depistat conducand auto cu nr expirate si cum a fost constatata fapta pt ca de fapt eram in Vama RUSE nu pe teritoriul Romaniei si dupa cite stiam eu zona dintre vami este considerata zona libera si nu stiu dc poate fi considerata ca o incalcare a legi intrucat eram in BULGARIA practic si drumurile publice tin pina la frontiera noastra .( asa stiu eu, poate gresesc).
Ce cale de atac ma sfatuiti sa aplic sau metoda sa imi iau permisul inapoi
Va multumesc