avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate ALALAL

Activitate ALALAL

Va multumesc pentru ca ati ales sa ma ajutati dar doresc sa mai fac o precizare: au trecut 6 luni de cand s-a facut succesiunea. In acest caz mai poate fi atacata ?
buna seara
am si eu o intrebare pentru dumneavoastra?
sotul meu a avut un unchi care a decedat in luna august 2005, defunctul nu a fost casatorit si nu are copii. el a fost frate cu soacrea mea(care este si ea decedata), au fost 6 frati, 3 in viata iar 3 au decedat. O sora a defunctului aflata in viata si care era aici in Bucuresti s-a ocupat de inmormantarea defunctului(fratelui) impreuna cu fiica ei. La imormantare l-a chemat si pe sotul meu. Defunctul avea proprietate un apartament cu doua camere in sect 2. Anul acesta cu o luna in urma am sunat la Directia fiscala a Sect. 2 si am intrebat cum sa procedam pentru deshiderea succesiunii, iar salariata de acolo m-a intrebat cine sunt si eu i-am spus ca sunt nepoata si doresc sa deschidem succesiunea, functionara mi-a spus - doar a-ti venit cu mama si v-am dat certificatul pentre deschiderea succesiunii ce mai doriti? Atunci eu i-am spus functionarei ca defunctul are mai multe nepoate si nepoti. In acel moment functionara a inceput sa spuna ca la acea adresa este un alt proprietar si nu avrut sa imi mai dea nici o relatie. Atunci eu am ajuns la concluzia ca sora defunctului impreuna cu fiica ei au dezbatut succesiunea. Am rugamintea la dumneavoastra sa imi spuneti daca in aceasta situatie mai putem face ceva, mai poiate fi anulata succesiunea respectiva de catre ceilalti frati si nepoti ai defunctului?
va multumesc foarte mult