avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 868 soluții astăzi
Forum Activitate bubulina1959

Activitate bubulina1959

Discuție SOMER?!
Am lucrat din 1978 in invatamant ca profesor fara studi necorespunzatoare - intre 1990-95 am urmat 5 ani la Universitatea Babes -Bolyai , facultatea de Filologie - neavand examenul de licenta . In anul scolar 2011-12 am predat limba materna la gimnaziu si la Liceu teoretic facand naveta cu autobuzul + trenul la aproape 60 de km de la domiciliu. Contractul mi s -a expirat la 22 iunie .Nu am avut dreptul la ajutor de somaj avand doar 10 luni lucrate ( pana-n 2010 am lucrat in fiecare an scolar dar in 2010-2011 nu am gasit post si am primit 3 luni de ajutor ramasi din anii precedenti....) si "trebuia sa fac rost inca de 2 luni."...Cum nu am gasit loc de munca si nu stiam nici " sa fac rost " de 2 luni lipsa , am ramas fara venit. Din pacate degeaba aveam nota de examen 9.80 valabil din anul trecut nu am gasit post in specialitatea mea in zona unde locuiesc .... Sunt singura , fara venit , cea ce am putut economisi din salariul de 700 de lei pe langa naveta si facturi e pe sfarsite cu toate ca in afara de facturi am redus cheltuielile la 0 .... M-am interesat de ajutorul de alimente de la Uniunea Europeana. Mi s-a raspuns ca lista celor indreptatiti va fi trimisa la Consiliile Locale de Biroul Fortei de munca , Case de pensii si Asociatia handicapatilor. .... Inteleg ca la noi numarul somerilor scade in asa fel ca daca nu mai au drept de ajutor de la stat nu le mai pasa de ei de nimeni ....si tocmai cei ramasi fara un bani nu au drept de acest ajutor? Dupa peste 30 de ani de munca mi-a ramas dreptul de a muri de foame , caci sa ma inbolnavesc nu -mi pot permite ...degeaba am platit la sanatate zeci de ani si nu am primit nimic in scimb pt ca slava domnului nu fugeam la doctori pentru o raceala, Acum nu mai avand venit si asigurare , din nimic ar trebui sa platesc...Era sa uit , un singur drept mi-a ramas .... sa merg la vot la 9 decembrie si sa votez pentru un viitor " stralucit" .
Poate daca as avea bani as putea cauta ceva peste hotare ca milioane de romani.....
Intrebarea mea ar fi , unde m-as putea adresa ca sa fiu inregistrata undeva si sa primesc macar ajutorul de alimente ? Va multumesc
Răspuns la discuția cost tranzactie interbancara?!
"Selon l'article 1254 du 22 février 1992 relatif aux transferts sur l'étranger des comptes bloqués, le bénéficiaire doit obligatoirement avoir un compte bancaire au sien de notre banque,afin que nous puissions
transféré sont argent en intégralité.
Par conséquent,vous devez nous faire parvenir par mail: la copie de votre pièce d'identité , la copie de votre facture d'eau , et la somme de 158 euros.
Cela consistera a crée votre compte bancaire dans un bref délais de 24heures.

Nous prenons nos responsabilités en vous demandant de faire en sorte que les points ci-dessous énumérés puissent trouver immédiatement des solutions appropriées dans de brefs délais,avant approbation du directeur des opérations bancaire.

Veuillez prendre connaissance de se mail concernant le montant total des frais de création de votre compte bancaire à payer avant l'opération de votre virement bancaire.'


Deci , ar fi o banca ,si ei cer toate astea . Banca din Romania nu a fost anuntata inca nici de titular , iar se pare ca banca din strainatate nici nu vrea sa vireze banii in contul deja existent . De asta mi se pare totul cam ciudat , ilogic nedemn de incredere
1..daca cineva ar vrea sa transfere bani in Romania pe contul unei persoane fizice urmand sa-si recupereze pe urma banii venind aici ce obligatii are titularul contului fata de fisc si stat?
2. este suficient un cont pt valuta deja existent ? Deoarece se cere 154 de euro pentru deschidere cont dupa care ar incepe transferul . Este legal ? Mie mi se pare inutil acest lucru , si suna a inselaciune . Multumesc
multumesc
va rog sa-mi spuneti , ca devenind consilier local pot sa mai raman presedintele unei Fundatii .Mentionez , ca Fundatia la organizarea unori programe artistice este sponzorizata de Consiliul local.Ori este de ajuns sa nu particip la decizii legate de Fundatie? Multumesc