avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate marailinca

Activitate marailinca

Răspuns la discuția Gradina inchiriata
Va multumesc
Asa am sa fac
Răspuns la discuția Gradina inchiriata
Eu stiu ca primaria poate refuza sa inchirieze in continuare doar daca pe acel teren se construieste un obiectiv de utilitate publica.Totusi atunci ce fel de utilitate publica ar mai fi?. Sa iei de la o persoana si sa dai la alta nu prea cred ca e. Si oricum, in ce lege scrie oare ca un bloc trebuie sa aiba o curte?, mai ales daca este gradina cuiva.Singura problema ar fi ca se afla 3 garaje pe acel spatiu
Prin anii 70 bunicul meu a primit o suprafata de 250 de m patrati pentru casa si inca 300 de m patrati, suprafata cultivabila. A fost construita o casa in care astazi locuieste mama mea, succesiunea fiind realizata. Gradina este inchiriata in continuare de la primarie, suprafata de 3 ari, contractul expirand in aceasta luna
Problema este urmatoarea, casa se afla in vecinatatea unui bloc a carui curte, se pare, este revendicata de proprietarul unei alte case,si ea aflata langa casa mamei mele, care are acte doveditoare in acest sens. Acesta ar fi de acord ca in schimbul curtii blocului sa primeasca in schimb de la primarie gradina mamei mele, pe care o avem in chirie, repet de aproape 40 de ani
Este posibil ca in aceasta situatie primaria sa faca acest schimb de terenuri cu cel care revendica curtea blocului, fara voia chiriasului?
Multumesc