avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1003 soluții astăzi
Forum Activitate Diesel3671

Activitate Diesel3671

La aprecierea conducatorilor structurilor militare le revine nominalizarea personalului militar care urmeaza sa fie avansat. Pe mine ma intereseaza un punct de vedere legal inaintarea in gradul urmator, la termen, pentru cei care se incadreaza si care nu au abateri in ultimii 5 ani.
Buna ziua,
Sunt cadru militar de cariera si am o nedumerire in ce priveste avansare la termen in gradul urmator, mai exact... Execut serviciul pe o functie mai mare cu o treapta decat gradul pe care-l am (sunt capitan si lucrez pe o functie de maior), lucrez pe aceasta functie de un an si o luna, dar nu sunt numit prin ordin de zi pe aceasta functie. Statutul cadrelor militare spune: "Art. 55
Pentru a fi propusi la inaintarea in grad, la termen, ofiterii in activitate trebuie sa fie incadrati cu cel putin un an inainte de data la care se fac inaintarile in grad in functii prevazute in statele de organizare cu grad superior celui pe care il au." Urmare a unor sesizari facute de mine si altii, aflati in aceeasi situatie, s-au facut aceste numiri pe functii, dar mult mai tarziu (acum 4 luni), lucru care imi face imposibila aceasta avansare, la termen, prin art.55 enuntat mai sus. Mentionez ca avansarile la termen se fac o data pe an, in luna august, numirea in noua functie s-a facut acum cateva luni, prin urmare nu mai indeplinesc conditiile cerute de lege care spune ca trebuie sa fiu incadrat cu cel putin un an inainte de data la care se fac inaintarile in grad in functii prevazute in statele de organizare cu grad superior celui pe care il am.
INTREBAREA MEA ESTE: Pot fi totusi avansat la gradul urmator, tinandu-se cont de faptul ca mi-am desfasurat activitatea cu mai mult de un an inainte pe functia pe care totusi imi permite sa fiu avansat?

MULTUMESC ANTICIPAT!