avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate fanitza

Activitate fanitza

care este diferenta intre penal si civil?
cineva din Moldova m-a dat in judecata /civil
pai si atunci cum de apare ca inregistrat pe site-ul curtii de apel? [ link extern ]
Am luat citatia dar nu era pusa de curtea de apel ci de cel care m-a dat in judecata. Un plic mare cu numele lui la expeditor care continea o citatie de la curtea de apel si cererea lui de chemare in judecata. Intrebarea este cine i-a dat respectivului citatia care trebuia sa fie trimisa catre mine, lui? Era pusa cu confirmare de primire si am luat-o ca eram curios sa vad ce debiteaza si cu ce sa ma mai pregatesc...
Nu exista un numar de dosar pe citatie iar stampila nu era facuta cu o stampila, era printata...
de fapt cred ca trebuia sa spun intampinare
ma poate ajuta cineva sa formulez o scrisoare catre curtea de apel chisinau?

mai multe detalii aici: www.avocatnet.ro/content/for...
nu se considera ca am primit citatia pentru ca am gasit doar avizul in usa (nu citatia)
site-ul meu cu pricina nu este un site .ro este un site .us si este gazduit in America, deci cum influenteaza asta problema?
mi-a venit citatia acasa dar nu am ridicat-o ca nu eram in persoana, deci mi-a lasat doar avizul urmand sa merg sa o ridic de la posta. Ce sa fac, sa merg si sa iau citatia? si sa semnez? sau nu? asta ar insemna ca am luat la cunostinta
problema este ca daca-mi vine citatia nu are cine sa-mi formuleze intampinarea si vreau sa fiu pregatit.... iar cu trimisul prin posta stiu ca cineva a vrut sa trimita prin curier ceva documente in Chisinau si i s-ar fi cerut 250 ron/ nu stiu ce curier era
am cautat pe net despre respectivul care m-a dat in judecata si am vazut ca are foarte multe procese printre care si cu un alt administrator de site din bucuresti (caz identic cu al meu), administrator cu care am reusit sa iau legatura pentru a face schimb de informatii. Acesta a avut prima judecata pe data de 10 septembrie si nu s-a prezentat/ a primit si citatie acasa dar cu 2 saptamani inainte. Deci ma astept sa-mi vina si mie. (cel care m-a dat in judecata mi-a spus in ultimul e-mail ca ar fi trimis deja curtea de apel citatia)
intre timp am primit un e-mail de la respectivul care-mi transmitea ca data primei judecati a fost stabilita pe data de 21 octombrie 2012 la ora 12 la Chisinau. In nici un caz nu voi avea cum sa ajung acolo si nu am nici un avocat. (nici pasaport sau bani pentru)
Este cineva care ma poate ajuta sa fac o intampinare scrisa ? nu-mi permit un avocat in momentul acesta...
Ma poate ajuta cineva?