avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Activitate Capshuna

Activitate Capshuna

Răspuns la discuția Evacuare vecini groaznici
Multumesc ptr raspuns.
Inteleg ca trebuie sa fac o plangere la Primarie.
O sa facem asta impreuna ca si asociatie de proprietari importiva unuor locatari care nici ni sunt proprietari , ptr ca nu au cumparat, si nici chiriasi , ptr. ca nu platesc chirie nimanui.
Mi-se parte foarte interesant faptul ca ar trebui hotarare judecatoreasca ca sa-i invinte afara dintr-un apartament pe care nu au nici un fel de drept!
AFI = administratia fondului imibiliar
Dragi cunoscatori ai legilor,

am nevoie de un sfat juridic si posibile strategii de evacuare a unor vecini.

Locuiesc intr-un imobil nationalizat impreuna cu mai multe familii. O parte dintre noi am cumparat apartamentele. Cativa insa nu au cumparat. Deci in acel imobil suntem o mixtura de proprietari si chiriasi la stat. In urma cu cativa ani s-a formulat o cerere de revendicare a acestiu imobil. De atunci, chiriasii la ICRAL au incetat sa platesca chirie. Nici nu li s-a prelungit contractul de chirie, nici nu au putut sa cumpere, dar nici chirie nu au mai platit. Povestea asta dureaza de vreo 7 ani. Deci oamenii astia stau bine mersii in acele apartamente fara sa platesca o letcaie nimanui. Dintre aceste familii una creeaza probleme foarte mari. Galagie, amenintari si injuraturi la adresa vecinilor, remarci de genul "romani spurcati" , " sa-mi bag *** in ei de romani", si altele in gen. Se zvoneste ca unul dintre membrii acestei familii ar si avea o problema cu drogurile, dar asta este doar un zvon neprobat, care justifica intru-catva comportamentul.
De cand am nototat acesta nefericire a lor de-a trai printre romani, m-am gandit ce-ar fi daca as forma o asociatie a proprietarilor si cumva i-as "impinge" afara din mica noastra comunitate, ca sa-si vada si oamenii visul cu ochii.
Deci telul meu este sa-i evacuez!
Intrebarile mele ptr. voi sunt urmatoarele:
1. Daca formez o asociatie de proprietari ( eu impreuna cu celelalte familii care sunt proprietari) cui ma adresez in primul rand ? primariei? sau cui?
2. Evacuarea se face cu ordin judecatoresc? In caz ca da, asociatia trebuie sa-i dea in judecata sau numai 2-3 plangeri la politie sunt suficiente?
3. Cum este posibil ca ICRALUL sa lase pe cineva sa locuiasca fara chirie de 7 ani?
4. Daca cineva de la AFI ar afla ca teoretic exista niste apartamente libere cum ar reactiona? (vis-a-vis de acesti pseudo chiriasi).

Gasesc absolut necesara angajarea unui avocat si orice recomandare este binevenita. De aceea trebuie sa intreb cat ar putea sa coste acest proiect in termeni de bani si timp?
Altfel spus, cat timp mai are micuta mea comunitate de suportat mizeriile unor paraziti si cat ne costa "deparazitarea"?

Multumesc anticipat
Multumesc foarte mult ptr raspunsuri. Studiez si alte optiuni si clar ca ideea cu casat. in Romania este mai dificil de pus in practica decat ma asteptam. Totusi, ce este "pasaport de CRDS"? Daca nu anticipez gresit , cetatean ro cu dom. in strainatate, atunci raspunsul este, nu, nu am pasaport romanesc. Mai mult, ce este " adeverinta de cutuma"? ce demonstreaza actul asta?
Bun gasit tuturor,

iata situatia, eu cetatean american dar si roman (nascuta fiind in Ro) vreau sa ma casatoresc cu un barbat cetatean roman. Inteleg ca pe langa pasaport am nevoie sa vin si cu certificatul de nastere la oficiul starii civile.
Adevarat sau fals?
Pot sa ma casatoresc fara acest certificat de nastere doar pe baza de pasaport, si buletin america atasat, daca este nevoie?
Din motive pe care nu vreau sa le discut acum, dar daca sunt intrebata ma pot explica mai clar, nu vreau sa aduc certificatul de nastere cu mine la starea civila. Credeti ca ma vor casatorii sau nu?
Cum pot sa ma casatoresc fara sa folesesc certificatul de nastere?
Multumesc anticipat,
o capshuna