avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate Marcel-T

Activitate Marcel-T

Răspuns la discuția Pensie alimentara - problema
Merci mult de info.
Nu e vorba de rea credinta dar pur si simplu numai am de unde sa le dau, nu am servici, doar locuiesc cu parinti, deci chiar nu am de unde sa le mai dau ceva.
Eu nu am putut sa-mi mai refac viata niciodata...toate femeile se feresc cand auzeau ca platesc pensie alimentara.
Si legea asta e facuta prost, odata ce a intrerupt scoala...de la 20 pana la 23 de ani...practic 3 ani a stat acasa, acum vrea pensie, plus de alta maicasa nu munceste...nu are servici, nu a muncit niciodata, tot de la mine...da pana cand?
Adica eu numai am dreptul la viata?...sa le dau 35% din 700 ron daca ma angajez si ce-mi ramane mie?...muritor de foame...stau sa apelez la pensia parintilor de 80 de ani.
Am si eu o problema cu pensia alimentare, ambi copii au intrerupt scoala dupa terminarea liceului(1 an fata, respectiv 2 ani baiatul).
Am 50 de ani,divortat cu 2 copii care au ramas la mama.
Le-am dat la copii pensie alimentara pana au terminat liceul, la baiat pana la 20 de ani(a facut scoala profesionala pana la 17 ani si apoi a continuat liceul la seral pana la 20 de ani), si fata pana la 18 ani(a facut liceul la zi).
De cateva zile am primit o citatie prin care sunt dat in judecata de catre baiat pentru plata pensiei alimentare, el avand in prezent 23 de ani si inscris la o facultate curs de zi.

1. Vreau sa stiu daca mai trebuie sa platesc pensie alimentara desi baiatul de la varsta de 20 de ani pana acuma la 23 de ani a stat acasa(dupa noua lege fiind obligatorie plata pensiei alimentare pana la varsta de 26 de ani in anumite conditii)?

Baiatul e sanatos, gras ca un porc se poate angaja oricand...dar a spus ca el nu munceste niciodata pe 600 ron(cat e minimum pe economie in Romania).
Mama lui nu a muncit niciodata, nu stie ce e aia munca, nu ii place munca.

2. Eventual daca imi puteti spune care sunt criteriile/conditiile de acordare a pensiei alimentare dupa varsta majoratului, sau un link ceva de la lege, sa vad si eu.

3. Eu nu am niciun venit la ora actuala, locuiesc cu parinti mei in varsta de 80 de ani, e normal sa li se opreasca din pensia parintilor aceasta contributie pentru plata pensiei alimentare?

4. Ce se poate intampla daca eu nu am niciun venit pentru a plati pensia alimentara?
Multumesc anticipat.