avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 908 soluții astăzi
Forum Activitate codres

Activitate codres




Buna ziua!In anul 1989 am primit de la primaria din localitate un teren.Terenul are trei numere top:pe primul numar figureaza 250 mp ,suprafata pe care este specificat in Hotararea primariei "suprafata in folosinta"pe numele meu,Celelalte suprafete figureaza in proprietatea statului Roman atat in Hotararea data de primarie la data respectiva cat si pe extrasele de carte funciara.In urma cu 2 ani am solicitat la primarie sa fiu pusa in proprietatea terenului prin Ordinul Prefectului.Dupa mai multe respingeri ale dosarului cu cererea dea completa cu diverse acte am primit doar 250 mp ,suprafata care figureaza pe primul numar top,restul suprafetei mi s-a spus ca nu face obiectul Ordinului Prefectului.Doresc sa stiu daca am dreptate sau nu si ce alte alternative am pentru a intra legal in posesia restului de teren.Mentionez ca pe cei 250 mp am construit o casa iar pe restul am anexe si gradina.
Buna ziua!In anul 1989 am primit de la primaria din localitate un teren.Terenul are trei numere top:pe primul numar figureaza 250 mp ,suprafata pe care este specificat in Hotararea primariei "suprafata in folosinta"pe numele meu,Celelalte suprafete figureaza in proprietatea statului Roman atat in Hotararea data de primarie la data respectiva cat si pe extrasele de carte funciara.In urma cu 2 ani am solicitat la primarie sa fiu pusa in proprietatea terenului prin Ordinul Prefectului.Dupa mai multe respingeri ale dosarului cu cererea dea completa cu diverse acte am primit doar 250 m2 ,suprafata care figureaza pe primul numar top,restul suprafetei mi s-a spus ca nu face obiectul Ordinului Prefectului.Doresc sa stiu daca am dreptate sau nu si ce alte alternative am pentru a intra legal in posesia restului de teren.Mentionez ca pe cei 250 m2 am construit o casa iar pe restul am anexe si gradina.