avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 619 soluții astăzi
Forum Activitate mariusdcristea

Activitate mariusdcristea

Start Up Nation - monitorizare dupa termenul din contract si decizie de recuperare pentru ca nu ne-am putut prezenta la sediu in 3 zile .

Salut,
Am problema urmatoare pentru care am contractat deja un avocat dar sunt deschis la pareri pe subiect.

Am semnat un Acord de finantare in sept 2017 pentru care am urmatoarele precizari pe termene:
La durata contractului
- Durata de implementare a proiectului este calculata de la intrarea in vigoare a acordului de
finantare până la data depunerii ultimei cereri de rambursare/plata dar nu mai târziu de data
29.09.20 18
Durata acordului este formata din urmatoarele doua perioade succesive:
- o perioadă de implementare maxim 12 luni calculate de la data intrarii in vigoare a
prezentului acord de finantare pana la depunerea ultimei cereri de rambursare/plata dar nu
mai tarziu de data prevazuta in schema de ajutor de minimis;
- o perioada de monitorizare de 3 ani

Agentia IMM a venit in control la 4 ani si O LUNA de la semnarea contracului spunand ca se utilizeaza de un articol care mentioneaza urmatoarele
Implementarea proiectului se consideră finalizată la momentul achitării ultimei cereri de plată/rambursare a ajutorului de minimis. Iar faptul ca mi-au platit cu intarziere o ultima transa le da drept de prelungire a perioadei de monitorizare.


Ce parere aveti?
Multumesc
Nu spun nu. Dar intrebarea este daca legal este prevazut un termen dupa care o constructie facuta fara autorizatie poate intra in legalitate. Mai ales daca nu respecta certificatul de urbanism.
Salut! Am un vecin care a construit o casa fara autorizatie. Constructia nu respecta nici reglementarile actuale din Certificatul de urbanism (anume a construit pe calcan si acum se cer 3m de la gard).
Amuzant este ca am aflat toate astea de la o echipa din Disciplina in Constructie chemata chiar de el impotriva constructiei casei mele.
(Eu nu am patit nimic pentru ca aveam totul cum trebuie, cei de la control mi-au spus sa ii fac si eu o sesizare lui)
Daca nu ma grabesc cu sesizarea, el poate intra in legalitate cu constructia lui odata cu trecerea timpului?
Va multumesc!
Salut,

De ceva timp am o problema cu APANOVA. Am cumparat un teren in Bucuresti, la care s-a facut un bransament acum 15-20 de ani pe care proprietarul nu a pus ceas si nu a semnat un contract.
Am cerut celor de la APANOVA sa semnam acum un contract, iar acestia au invocat o noua lucrare cu termen de 13 luni. Asa ca am declarat bransamentul ca fiind "clandestin" pentru ca mi s-a promis ca dureaza 30 de zile.
APANOVA a intocmit un PV in care s-a constatat ca lucrarea de pe terenul meu e conforma, dar asta s-a intamplat acum doua luni si de atunci nu se mai intampla nimic. Am si un cod de client obtinut.

Cei de la relatii clienti APANOVA au motivat ca situatia bransamentelor "Clandestine" este acum blocata, pana la noi decizii interne APANOVA.

Pot face ceva in acest sens pentru a semna un contract?