avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1014 soluții astăzi
Forum Activitate Pinduur

Activitate Pinduur

Deci,sa inteleg ca la o noua solicitare a cazierului dupa data de 17.01.2010 in acela nu va mai aparea nimic la:
este înscris.........în cazierul judiciar cu următoarele date:
..............................................................................
si vei avea drept de a da examenul din nou ?

Scuze,dar pricep putin cam greu :">
Buna tuturor,

A trecut ceva vreme de cand am deschis acest subiect si vad, ca (din pacate) sunt foarte multe cazuri asamanatoare.
Oricum, cred ca eu sunt ultimul care ar avea dreptul de a spune " :foottap: ".

Dar, sa trec la subiect.
Au trecut aproape trei ani de la data in care mi sa "pronuntat verdictul" si cu "sufletul linistiti" am mers la politie sa-mi scot cazierul (ptr a da din nou examen).
De ce spun cu "sufletul linistit" ?
Dupa ce aflasem,ca am primit un an cu suspendare am intrat putin in panica,dar domnul "avocat" m-a linistit spunandu-mi,ca dupa trecerea anului va fi totul ok (adica cazier curat si drept de a da examenul din nou).

Azi(02.10.2009) am primit cazierul,dar, am ramas putin socat.
Deloc nu e,cum mi-a zis domnul avocat(dar,poate n-am inteles eu bine cea ce scrie in cazier).

Va rog,explicati-mi si mie, ce inseamna ce este trecut la =>
este înscris.........în cazierul judiciar cu următoarele date:

Cazierul sub forma de poza:

[ link extern ]
(nu am fost sigur,ca il descifrez corect)

Ce ar trebui sa fac pentru a avea cazierul curat(daca se mai poate) ?

Am/vei avea posibilitatea de a da examen din nou(daca da,cand) ?

Va multumesc anticipat.

Cu respect. Pinduur
alltavy a scris:

pai am luat 1 an,dar cand mi se sterge cazierul(cand mi-l da curat)?cat dureaza reabilitarea pentru mine,pentru 1 an?cand pot sa dau de permis? :(( VA MULTUMESC PENTRU RASPUNS!

In data de 16 feb imi trece anul (atat am primit cu suspendare),in 17 feb iti raspund eu.
As vrea sa specific de la inceput,ca nu stiu nimic despre legile in vigoare,sau demersul al acestor situatii.Mi sa intocmit dosar penal pentru alcool la volan.Care ar putea fi sentinta in cazul meu:Conducerea autovehiculului pe drum public sub influenta alcoolului,alcoolemia 1.85 la proba biologica.Nu am antecedente penale,nu am provocat nici un eveniment rutier intretimp,nu m-am opus la nici o cerere al politiei(suflare in fiola,acte...),am fost politicos(ma gandesc ca asta nu prea conteaza).Sunt citat pe data de 28.11.2006,am un avocat,dar de la el nu am aflat nimic.Sentiintele de care am auzit eu:-puscarie cu suspendare,amenda administrativa(sau penala),puscarie:((.Cei care sunt in tema in legatura cu problema mea,va rog ajutati-ma.VA MULTUMESC DIN SUFLET.
As vrea sa specific de la inceput,ca nu stiu nimic despre legile in vigoare,sau demersul al acestor situatii.Mi-sa intocmit dosar penal pentru alcool la volan.Care ar putea fi sentinta in cazul meu:Conducerea autovehiculului pe drum public sub influenta alcoolului,alcoolemia 1.85 la proba biologica.Nu am antecedente penale,nu am provocat nici un eveniment rutier intretimp,nu m-am opus la nici o cerere al politiei(suflare in fiola,acte...),am fost politicos(ma gandesc ca asta nu prea conteaza).Sunt citat pe data de 28.11.2006,am un avocat,dar de la el nu am aflat nimic.Sentiintele de care am auzit eu:-puscarie cu suspendare,amenda administrativa(sau penala),puscarie:((.Cei care santeti in tema in legatura cu problema mea,va rog ajutati-ma.VA MULTUMESC DIN SUFLET.