avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 703 soluții astăzi
Forum Activitate stavrofor

Activitate stavrofor

Din pricina orei tarzii am scris gresit anul. Mama mea s-a stins in Decembrie trecut...2011. Oricum multumesc pentru observatie. Este pertinenta. Cu respect.
Va multumesc din suflet pentru pasii clari ce trebuie facuti. Am sa urmez sfatul dumneavoastra. Cu respect, multumiri si aleasa preturire.
va multumesc si dumneavoastra. cu siguranta cavasa am sa fac. problema este ca eu muncesc si traiesc in Bucuresti acum si apartamentul si notarul la care testamentul a fost creat si legalizat este in Alba Iulia.
Multumesc mult pentru raspuns. Aici incerc sa raspund intrebarilor dumneavoastra. Tatal meu traieste si este si el mirat de comportamentul surorii mele. El insa a divortat de mama mea cu 42 devani in urma.
Mama mea a Decedat pe data de 15 decembrie 2012.
Sora mea nu a stiut de testament asa cum mama mea a dorit. Cand i l-am aratat, pe data de
17 decembrie 2012, a spus ca nu stia de el si ca ea nu merge la nici un notar. A spus ca nu poate sa mai fie valabil fiind semnat in anul 2009.
Certificatul de deces, actele de proprietate au fost luate din apartamentul despre care vorbim de sora mea. Mi-aspus ca le-a gasit intrun plic lasat ei de mama mea. De asemenea spune ca mama ar fi fost ingrijorata ca eu sa nu vand apartamentul dupa moartea ei. mentionez ca am si un testament olograf din anul 2005 cu acelasi continut.
Nu stiu ce este termenul de optiune succesoriala :(.
cu respect si multumiri pentru ajutor.
Nu am avut posibilitatea sa anunt la notarul la care testamentul notarial a fost incheiat decesul persoanei care a solicitat testamentul in favoarea mea. Si-a pier dust acesta orice valoare?
In fapt mama mea a last acest testament notarial cu doi ani inainte de deces. acest testament imi transfera mie toate bunurile mobiliare si imobiliare ale mamei. Sora mea, mostenitor din partea mamei ( nu avem tatal comun) revendica acum jumatate din apartament desi acesta a fost cumparat in perioada casatoriei mamei noastre cu tatal meu.
Nelocuind in aceeasi localitate cu mama si sora mea, aceasta din urma a luat actele apartamentului si si-a mutat lucruri personale in apartament.
Mentionez ca actul meu de identitate este eliberat la adresa apartamentului acum noua ani. Eu nu am locuit in acel apartament mergand acasa numai sa-mi vizitez mama. Am fost obligat de piata muncii si formarea mea profesionala sa fac asta.
nu stiu daca din punct de vedere legal am dreptul sa merg acasa ? Pot legal sa apelez la o institutie legala pentru a-mi obtine apartamentul si pentru a puta locui la adresa din actul de identitate?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.