avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 900 soluții astăzi
Forum Activitate claudiaeli

Activitate claudiaeli

Răspuns la discuția prescrierea unei fapte de frauda
Va multumesc foarte mult...Acesta a primit o citatie in Romania(Craiova) prin anul 2000.
Noi aveam un atelier de croitorie iar acele cecuri ar fi trebuit folosite pentru achizitionarea marfii,dar cum spuneam acestea au inceput sa ruleze 6-8 luni dupa ce noi am plecat,neavand nici o legatura cu ele.
Judecatorul din Londa nu poate sa ii dea drumul deoarece cazul i s-a parut ciudat si nu o sa il trimita in Romana pana cand nu se rejudeca ,din pacate acesta a pus pretul cautiunii a 2 a zi cand sotul meu a fost ridicat nestiind despre ce e vorba,iar suma este destul de mare.
Problema ar fi ca daca este rejudecat in Romania si el este inca in Anglia(avocatii de aici i-au dat 80-90% sanse sa fie elibarat)acesta nu v-a putea parasii Marea Britanie in urmatorii 20 de ani,de aceea am fi vrut sa fie extradat.
Tin sa mentionez ca pe vremea aceea noi faceam afaceri cu nume grele de atunci si de astazi care dupa parerea noastra au incercat sa scape de gunoaiele pe care le-au facut punand vina pe sotul meu,iar judecatorul cazului a fost sau inca este dupa gratii.

Cand am plecat in 1999,am plecat cu o fata de un an si jumatate dupa noi si cu 9 mii de dolari in buzunar,lucram aici cate 8-14 ore pe zi,avem rate la banca si statul roman ne acuza ca am fi furat milioane de euro...foarte frumos.
Faptele s-au intamplat in 1999,in anul 2000 in luna ianuarie familia a plecat din tara pana in ziua de astazi,locuind in marea britanie.
Sotul meu a fost acuzat si condamnat ( 10 ani) in lipsa pentru acele fapte in 2006,pe baza unor cecuri fara acoperire sau semnatura care au inceput sa ruleze 6-8 luni mai tarziu (octombrie-noiembrie 2000).

Tin sa mentionez ca de cand am plecat,sotul meu nu a parasit Marea Britanie.
In momentul de fata a fost retinut de catre autoritatile britanice deoarece statul roman a cerut extradarea acestuia(avem rezidenta permanenta)

Este posibila prescrierea faptelor ( nu a condamnarii) sau redeschidea cazului avand in vedere ca acesta a fost condamnat in lipsa si s-au facut magarii ca acesta sa pice in timp ce altii care au luat banii sa stea bine mersi...multumesc mult