avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 460 soluții astăzi
Forum Activitate Florina2702

Activitate Florina2702

Răspuns la discuția Dezbaterea partiala a succesiunii
imi raspundeti si mie va rog
Buna ziua.
Parintii mei sunt ambii decedati iar tata face peste 2 luni doi ani de cand a decedat. Eu impreuna cu fratele meu am hotarat sa facem succesiunea innainte de a se implinii cei 2 ani pentru a nu mai plati acel 1% impozit. Problema sta in felul urmator: ambii parinti au dreptul la mosteniri de terenuri si case de pe urma bunicilor decedati dar dupa care nu s-a facut inca succesiunea. Singurele proprietati care sunt pe numele parintilor sunt un apartament si o casa la curte. Eu cu fratele am decis sa facem dezbaterea succesiunii doar pe aceste 2 propietati, urmand ca pt restul bunurilor care li se cuvin din partea bunicilor sa facem succesiunea la o alta data.
Fratele meu urmeaza sa-mi doneze mie partea lui din apartament iar eu urmeaza sa-mi donez partea mea din casa in schimbul apartamentului si a unor terenuri care i-ar reveni tatalui (deci si fratelui meu) daca am face succesiunea dupa bunici. Problema sta in felul urmator: exista vreo metoda legala, vreo conditionare prin care eu ma pot asigura ca fratele meu nu-si va schimba decizia privind terenurile dupa ce eu ii voi ceda partea mea din casa. Nu pot avea nicio garantie ca atunci cand noi vom face succesiunea si dupa bunici el nu va avea in final pretentii legate de aceste terenuri. Se poate face o dovada scrisa ca el imi va dona si partea lui din terenuri sau exista posibilitatea ca el sa intre complet in posesia casei doar dupa ce partea din terenuri va fi donata mie?
Si o ultima intrebare, cam cat dureaza in medie dezbaterea succesiunii, ce acte sunt necesare si cat dureaza eliberarea lor. Se poate face acasta dezbatere in 2 luni?