avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 909 soluții astăzi
Forum Activitate DannyBoy

Activitate DannyBoy

Va multumesc pentru sfat. Voi cere un ISBN.
Un amic mi-a dat un sfat care mi se pare excelent (desi era destul de evident, nu stiu cum de nu mi-a trecut prin minte):
In cartea publicata voi adauga (undeva la sfarsit) numele meu real si o imagine cu mine, specificand ca sunt autorul cartii, iar pe coperta principala voi folosi doar pseudonimul. Asta ar trebui sa clarifice orice posibila problema juridica legata de asocierea cartii cu autorul de drept (cati oameni pot fi pe planeta care sa arate exact ca mine?) :)

Sper ca sfatul sa-i ajute si pe altii care doresc sa-si protejeze dreptul si sa foloseasca un pseudonim. Probabil ca exagerez cu temerea mea. Ma indoiesc ca cineva ar incerca vreodata sa-si asume dreptul asupra cartii, dar oricum nu strica sa fiu prudent.

Inca o data, multumesc pentru ajutor.
Numai bine!
Sunteti sigura ca ISBN-ul este o masura de protectie a dreptului de autor?

Din cate stiu eu, ISBN-ul doar ofera un mecanism de indentificare la nivel international al cartii (si este folosit in general de catre distribuitori pentru a identifica lucrarea cu precizie si a evita confuzia intre titluri asemanatoare sau diferite editii ale aceluiasi titlu).
Nu mi-e clara utilitatea ISBN-ului pentru protejarea dreptului de autor. Practic daca cineva mi-ar copia si vinde lucrarea, ar putea foarte simplu sa copieze si ISBN-ul si sa-si atribuie pseudonimul.

Va rog frumos sa clarificati daca nu am inteles eu utilizarea ISBN-ului.

Multumesc din nou!
Buna ziua.

Tocmai am terminat de scris o carte (fictiune) si doresc sa o public si sa o vand prin intermediul unor magazine online. Deci cartea va putea fi cumparata la nivel international.
Intrebarile mele sunt:
1. Ce masuri de protectie ale drepturilor de autor ar trebui sa imi iau inainte de a o publica pentru a fi sigur ca aceasta proprietate intelectuala imi va fi protejata international?
2. Daca voi folosi un pseudonim, ce masuri aditionale trebuie sa imi iau?

Multumesc anticipat pentru sfaturi!