avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate Dedeea

Activitate Dedeea

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Dar mai stim si ca fapta ce consta intr.o actiune este infractiune numai daca legea prevede expres.. Care e ratiunea pt care ai ales o singura varianta? Asta eram curioasa sa aflu..
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Eram curioasa cum argumentati... In special adi_09, pentru ca el a dat raspunsul corect.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Fapta comisa din culpa este infractiune:
A. Numai daca legea prevede expres aceasta
B. Chiar daca legea nu prevede expres aceasta, in ipoteza in care consta intr.o actiune
C. Chiar daca legea nu prevede expres, in situatia in care consta intr.o inactiune.

Astept parerile vostre...argumentate :)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
@PHS : La 1 si 2 retinem tentativa la omor in sarcina lui A, pt ca lovitura cu bara de metal intr-o zona socotita ca fiind vitala duce la intrunirea elem constitutive ale acestei infractiuni.
In privinta celorlalte incadrari sunt de acord cu tine.

PHS a scris:

Naitro a scris:

Situatia 1:
A ii aplica o lovitura lui V in zona capului cu o bara metalica. V ajunge in spital, cu sanse reale de recuperare, aflandu-se in ingrijirea medicului B. Acesta din urma, vazand ca V este fostul amant al sotiei sale, ii administreaza o substanta care ii provoaca moartea.

Situatia 2:
A ii aplica o lovitura lui V in zona capului cu o bara metalica. V ajunge in spital, cu sanse reale de recuperare, aflandu-se in ingrijirea medicului B. Acesta din urma, din greseala, ii administreaza lui V o substanta care ii provoaca moartea.

Situatia 3:
A, aflandu-se la volan, il loveste pe V cu masina, care traversa regulamentar strada. V ajunge in spital, cu sanse reale de recuperare, in ingrijirea medicului B. Acesta din urma, vazand ca V este fostul amant al sotiei sale, ii administreaza o substanta care ii provoaca moartea.

Situatia 4:
A, aflandu-se la volan, il loveste pe V cu masina, care traversa regulamentar strada. V ajunge in spital, cu sanse reale de recuperare, in ingrijirea medicului B. Acesta din urma, din greseala, ii administreaza lui V o substanta care ii provoaca moartea.

Pentru ce infractiuni vor raspunde A si B in fiecare situatie?


1. A - Vatamare corporala grava, b - omor calificat;
2. A - vatamare corporala grava, b - ucidere din culpa in forma agravata;
3. A - vatamare corporala din culpa in forma agravata, b - omor calificat;
4. A - vatamare corporala din culpa in forma agravata, b - ucidere din culpa in forma agravata



Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Spor!
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Eu cred ca daca visam codurile si invatam sa facem unele conexiuni de bun simt, putem sa invatam din orice autor. Desigur ca nu strica sa vezi in ce directie inclina parerile celor ce compun subiectele, dar nu cred ca este esential.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Cu placere! Si mie mi s-a parut interesanta...tine mult de atentia cu care citesti grila si atentia acordata semnelor de punctuatie ..
Grila e din Nicoleta Cristus si Carmen Damian.
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Dedeea a scris:

Presupunand ca faptuitorul a ucis in cele din urma fiica victimei, ai mai exclude varianta c) ?
Pentru ca eu inteleg ca o omoara pe fiica sa. iar cand vrea sa o omoare si pe ea, aceasta face infarct... deci teoretic vorbind, ii usureaza putin munca faptuitorului, dar ea tot a asistat la uciderea fiicei sale..

Raspunsul e C). Explicatia, ne spun autorii, se gaseste in cartea domnului Toader, la pagina 48 ...


Mi-am completat ulterior explicatia... scuze!:D
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Presupunand ca faptuitorul a ucis in cele din urma fiica victimei, ai mai exclude varianta c) ?
Pentru ca eu inteleg ca o omoara pe fiica sa. iar cand vrea sa o omoare si pe ea, aceasta face infarct... deci teoretic vorbind, ii usureaza putin munca faptuitorului, dar ea tot a asistat la uciderea fiicei sale..

Raspunsul e C). Explicatia, ne spun autorii, se gaseste in cartea domnului Toader, la pagina 48 ...
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Alte pareri referitoare la G6?