avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 951 soluții astăzi
Forum Activitate ploiesti2012

Activitate ploiesti2012

In data de 29 mai 2012, dupa ce m-am intors de la cumparaturi din oras, am parcat masina in parcarea din spatele blocului, unde locuiesc, special amenajata. Langa masina mea se jucau 3 copii, cu o minge de fotbal. Le-am atras atentia sa nu mai joace mingea in parcare, ca lovesc masinile, mai cu seama ca masina mea era chiar in acel loc. Unul dintre copii, minor de aprox. 10-11 ani, de etnie roma, mi-a zis ca nu loveste masina mea si ca nu pleaca de acolo. I-am atras atentia sa aiba grija cum vorbeste cu mine, iar el a continuat sa comenteze si sa bodoganeasca in legea lui. L-am atins parinteste si i-am zis sa plece de acolo. El a plecat acasa, i-a comunicat asa zisul incident mamei lui, aceasta a venit cu mai multi cetateni de etnie roma, la scara blocului unde locuiesc, a facut un scandal monstru, cu amenintari si injurii la adresa mea si a sotiei mele si a chemat politia. Trebuie sa mentionez faptul ca in momentul producerii asa zisului incident, era de fata sotia mea.
A venit o patrula mixta politist-jandarm, i-a raportat fiecare dintre parti, cele intamplate, dupa care politistul si jandarmul au plecat. A doua zi, politistul care a fost chemat la sesizarea mamei copilului, in ziua precedenta, s-a prezentat la domiciliul meu si mi-a adus la cunostinta faptul ca mama copilului a depus plangere impotriva mea. Am dat o declaratie in care am relatat cele intamplate.
Asazi, 21.08.2012, am fost chemat la politie si mi s-a adus la cunostinta faptul ca incepand cu data de 17.08.2012, impotriva mea s-a inceput urmarirea penala pentru infractiunea de lovire, art. 180, c.p. La dosar se afla depus si un certificat medico-legal cu 3 zile de ingrijiri medicale pentru copil.
Ce ma sfatuiti sa fac in continuare ? Ce pedeapsa pot primi ?