avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate Oanamed

Activitate Oanamed

Răspuns la discuția Somaj pentru absolventi Medicina
Multumesc pentru raspuns.
Răspuns la discuția Somaj pentru absolventi Medicina
Am aflat de la un angajat de la ANOFM. Mi s-a parut ca nu corespunde cu ce am citit in legea 76 si de aceea am apelat la acest site. Am mai multi colegi care si-au depus actele pentru somaj in diferite judete si nu au intampinat aceasta problema. Nu inteleg de ce pentru noi este nevoie de diploma de licenta si pentru alti absolventi de facultate nu este necesara, ci doar diploma de absolvire. Mie mi s-a raspuns ca e " diferit" pentru medicinisti.
Buna ziua!
As dori sa va intreb despre drepturile absolventilor de medicina la somaj. Am aflat ca exista un regim special pentru noi, adica nu avem dreptul la somaj dupa absolvirea facultatii din luna iulie, ci doar dupa licenta din septembrie, dar si atunci primim indemnizatia doar daca nu promovam examenul de rezidentiat din noiembrie 2012. Ceea ce mi se pare absurd avand in vedere faptul ca alti absolventi pot depune pt somaj imediat dupa absolvire. S-a schimbat legea 76 din 2002? Stiu ca inainte puteai primi somaj pana in luna ianuarie chiar daca ai promovat examenul de rezidentiat.

Multumesc anticipat.