avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Activitate stroely

Activitate stroely

Discuție Legea 288/2010
Buna ziua,
Am cateva nelamuriri referitoare la o prevedere a Legii 288/2010. Speta este urmatoarea: In anul 2007 am semnat un contract de leasing financiar cu BCR Leasing. In conformitate cu prevederile OUG 50/2010 BCR Leasing mi-a trimis un act aditional prin care modifica o serie de clauze inclusiv modul de calcul al dobanzii, eliminand totodata si o clauza abuziva din contract referitoare la utilizarea unui prag minimal al dobanzaii (desi in contract este prevazut clar modul de calcul al dobanzii). Cum in actul aditional nu era stipulat clar nivelul marjei utilizate la calculul ratei de dobanda si ca aceasta va fi fixa pe toata perioada contractului, am refuzat semnarea actului aditional, situatie in care acesta a produs efecte prin acceptare tacita. La intrarea in vigoare a Legii 288/2010 cei de la BCR Leasing, in conformitate cu prevederile art. 2, alin 2 din aceasta lege m-au notificat cum ca actul aditional a incetat sa mai produca efecte. Deoarece eu personal nu am primit notificarea am solicitat firmei de leasing sa imi demonstreze ca au facut demersurile necesare notificarii. Acestia mi-au trimis o copie a confirmarii de primire prin care se confirma ca notificarea am receptionata pe data de 06.03.2012. Legea 288/2010 prevede ca notificarea trebuia trimisa in 60 de zile de la data intrarii in vigoarea a legii. Cum in cuprinsul legii nu este stipuat un termen de intrare in vigoare se considera ca legea 288 a intrat in vigoare pe data de 02.01.2011. De la aceasta data si pana la primirea notificarii de catre mine sunt mai mult de 60 de zile. Asesizat acest aspect celor de la BCR Leasing care imi comunica ca din punctul lor de vedere se considera ca noficarea trebuia trimisa in 60 de zile nu si ca aceasta ar fi trebuit primita de mine.
Intrebarea mea este: in conformitate conformitate cu prevederile Legii 288/2010, respectarea termenului de 60 de zile se considera indeplinita, daca BCR Leasing a trimis catre mine notificarea in acest termen sau eu ar fi trebuit sa o si repceptionez in acest termen?