avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1031 soluții astăzi
Forum Activitate vi5an

Activitate vi5an

Buna ziua,

Am achizitionat o garsoniera in 2009 cu 60k eur. Creditul este facut in franci elvetieni.De atunci si pana acum a crescut rata pe luna de la 12 mil la 17 mil. Intre timp firma la care lucram a intrat in insolventa, iar acum salariul meu nu mai acopera rata. Am luat legatura cu banca la care am creditul si mi-au spus ca nu ii intereseaza acest detaliu si ca singura varianta este sa fac o restructurare. adica timp de un an de zile sa achit decat dobanzi, fara sa se adauge vreun franc la rata propriu-zisa. Ceea ce am si facut. Adica momentan a scazut de la 17mil la 12. Ceea ce nu ma ajuta deloc, in conditiile in care venitul meu nu depaseste 10 mil/luna.
Garsoniera nu poate fi vanduta, pentru ca la ora actuala ea nu mai valoareaza cat am dat pe ea. Nu am niciun alt imobil pe care sa-l pun garantie - ca sa pot face o refinantare. Ca sa inchid creditul, ar insemna sa vand garsoniera care valoarea undeva la maxim 30mii de euro..si sa depun diferenta la banca. ceea ce este imposibil.
Intre timp -din cauza faptului ca francul a crescut atat de mult din 2009 pana in prezent, daca facem un calcul-eu am de inapoiat bancii nu 60 mii cat am luat imprumutul, ci 90 de mii.
Spuneti mi va rog ce sanse am sa gasesc o solutie viabila si care sunt consecintele in momentul in care nu voi mai avea posibilitatea sa achit vreun ban.
Va multumesc anticipat!