avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1061 soluții astăzi
Forum Activitate gianina17

Activitate gianina17

Va multumesc foarte mult pentru lamuriri .
Vizavi de obiectul de activitate secundar , daca diploma este de cosmetica - diploma in baza careia deschid II , iar obiectul de activitate secundar este comertul , imi mai trebuie un act care sa dovedeasca " abilitati'' de comerciant ?
Buna ziua ,
Sunt noua pe forum , deci cred ca am plasat bine acest topic...
Problema mea este ca doresc sa deschid o II (salon de manichiura pedichiura si cosmetica )

Am fost la Registrul Comertului , am intrebat cat costa si mi s-a spus o suma mai mult decat dubla, fata de ce am citit eu pe net si peste tot . In plus am inteles de la unele persoane ca oricum n-am sa vad chitanta pe toti banii.
As dori daca se poate sa-mi raspunda cineva la cateva intrebari :

Care este pretul real al deschiderii unei II ?

In ce conditii , pot pregati eu singura dosarul si unde trebuie sa-l depun ?
Unde trebuie platite chitantele pentru deschiderea II ?

Daca eu sunt specializata pe cosmetica , iar prietena mea este pe manichiura pedichiura , pot sa o angajez pe acelasi cod caen? - respectiv 9604 ?

Pot sa adaug un cod caen secundar care se refera la comert cu produse cosmetice sau imi trebuie o alta II ?

Daca inregistrez II pe locuinta mea , dar activitatea ,pentru inceput , o desfasor intr-un spatiu mai central - cum e mai bine :? ---sa o inregistrez pe spatiul pe care il voi inchiria , sau pe spatiul unde sunt eu proprietara si unde sper ca peste un an , dupa ce imi voi forma clientela , voi avea sediul definitiv al II ( ce costuri implica in plus la II)

In speranta ca cineva va avea timp sa-mi raspunda , va multumesc anticipat .
Cu mult respect