avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Activitate doryyyn

Activitate doryyyn

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Aandreea_v a scris:

Abia ieri s-a implinit un an:) Si mie imi este teama ca se vor da toate institutiile, dar stiu ca Boroi e mai erzonabil si ia in calcul si alte criterii. In plus, nu ma iau dupa spusele lui Danilet de acum, ca asa a facut si anul trecut cand a fost intrebat de tematica; initial a zis ca se va da tot codul civil nou, ca apoi sa revina si sa spuna exact ca se va da noul cod doar partial.


ai dreptate. 1 octombrie 2011. oricum ideea e ca de anul acesta au inceput sa dea DEJA din NCC ... si sincer sa fiu, sigur da din NCC pe la toate (sper eu si la Obligatii, sa nu le invat degeaba pe NCC :P) ... pe la facultati deja contractele speciale si succesiunile se fac pe NCC. La Sibiu cel putin stiu sigur si la Cluj astept o confirmare. o sa postez aici daca si in Cluj merg deja pe NCC la aceste 2 ramuri.

Răspuns la discuția Admitere INM 2013
eu unul ma risc. azi am terminat "Institutiile" lui Boroi cu Stanciulescu si incep Obligatiile lui Pop pe NCC ... ma astept sa dea tot NCC in 2013 ... deja sunt 2 ani de cand a intrat.
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
numai in pielea voastra sa nu fii ... si oricine incearca sa va ridice moralul se pare ca realismul primeaza din pacate ... oricum felicitari pt ca ati ajuns pana aici ... si daca va incalzeste cu ceva ... oameni cu 80, 81 la juridic ... au facut 45, 50 la rationament si au cazut pe locurile 250 ... dati-va seama ce inseamna pt ei ;) ... Capul sus fetelor, si sa ne vedem la anul cu forte proaspete ;). inca o data felicitari pt ce ati realizat. tot respectul !
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Ciao Iras. Scz de raspuns intarziat, azi mi-a venit cartea ... e cam groasa, ma sperie :)) (glumesc!) ... am aruncat un ochi peste ea, multa vorbarie, iti trebuie niste markere sa o subliniezi ... dar asta ti-o zic sigur ... e cea mai buna pe materie de obligatii ;) ... eu cred ca bibliografia propusa de mine mai sus ar fi cea mai indicata pt INM, dar deh ... fiecare cu alegerile sale ... deci, parerea mea ... Pop e cel mai bun pe Obligatii ;)
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
mie mi-a recomandat cineva care a dat anul asta examenul si a facut 88 de puncte la juridic. deci procedura aia civila a lui Boroi cu Ciobanu ar fi cea mai indicata (cred eu) ... cat despre ce ai zis tu, Naitro, cred ca ai dreptate, la civil, trebuie citite si carti pe fiecare materie: Dr reale, Contracte si Succesiuni, pe langa Institutiile lui Boroi. Iar cu aspect de generalitate, pe lg infractiuni contra patrimoniului ... ce zici, despre ceva de genul Individualizarea pedepsei? Eu am ceva de Gheorghe Ivan (fostul meu prof de penal), dar parca m-as axa pe Udroiu pana la capat, deoarece omul asta face grile pt examen la INM ...
Răspuns la discuția Admitere INM 2013
Salutare tuturor. Din 2013 intru si eu in cursa pt un loc in magistratura. Ca deobicei prima intrebare ar fi cam ce materiale folositi voi?

Eu am Boroi - Institutii de drept civil (care contine si contracte speciale si dreptul de proprietate si dreptul de mostenire) ... adica intr-un cuvant ar cam contine baza Dreptului civil - partea generala, Drepturile reale, Contractele si Succesiunile ... Hamangiu 2012.

Liviu Pop - Tratat Obligatii civile, Universul Juridic.
Udroiu - Penal general si special, C.H Beck 2011.
Udroiu - Procedura penala generala si speciala, C.H. Beck, 2011.
Boroi si Ciobanu - Procedura civila, C.H. Beck.

+ tot ce-mi pica doctrina in mana: jurisprudenta, RIL-uri, CEDO, etc.

Voi ce-ati mai adauga ? ... si desigur NCC, celelalte, legislatia in vigoare ... la penal si procedura penala, codurile actualizate cu 202/2010 ... la procedura civila, la fel, actualizat. Deci doar civilul il iau tot pe NCC, ca sincer ma astept sa se dea integral pe NCC in 2013 ... voi ce ziceti ?