avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 815 soluții astăzi
Forum Activitate vikingmagistrat

Activitate vikingmagistrat

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
_remus a scris:

Pentru programul de practica imediat dupa numire uitati-va pe HOT. CSM 651/2008. Si poate o sa o si reamintiti unelor judecatorii/parchete.

[ link extern ]


Link-ul o fi fost doar pt. cei din 2008. Taurul nu poate sa mai astepte.Trebuie luat. De coarne. Ursuletz ai spus, sintetizand, multe. Calitativ. Nr. 20 e un nr. norocos, sau, cel putin, rotund. La o aptamana dupa 8 ian., pe 15, pe acel complet sunt alte 45 dosare. E completul tau sau faceti prin rotatie acel complet? In rest, multa bafta! Ma regasesc si eu in mesajul tau, am picat de tot atatea ori in acelasi interval si sunt de acord cu tine in ce priveste invatamintele de tras. Si nu doar in privinta asta. Subscriu total. Toate cele bune tuturor! O sa fie, finally, bine!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Bafta, ursuletz! Si merci ca stim la ce ne putem astepta. Deci, la orice. Poate si la arestari de Craciun sau de revelion...
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Vroiam doar sa vad daca sunt sanse sa am acelasi "noroc". De ajutat, imi pare rau...Macar data primei sedinte, daca poti. Oricum, mersi si scuze. Multa bafta! O sa fie bine, cu timpul. Pentru noi toti.Sper! Si cred!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Mirela2013 a scris:

Intru. Si sunt 80 de dosare pe sedinta. In fiecare saptamana !!! Nu am timp FIZIC sa le citesc, oricata dorinta as avea :( ce sa mai si solutionez din ele ?:( CSM -ul stie oare de treburile astea?

Si mie imi pare rau. Pt. tine, pt. altii ca tine si, cine stie, poate si pt. mine(inca nu am aflat ce o sa am). Inteleg ca ai civil si completul care a fost al altcuiva. Bafta multa! Trebuie sa faci fata, do your best! Si cand ai prima sedinta? In ce domeniu ai lucrat ?Si in ce zona e instanta? NV, NE, SE, SV, centru?
Scuze pentru atatea intrebari, dar...:-/
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Mirela2013 a scris:

Horror! Am fost anuntata ce complet am primit. Cel de care fugea toata lumea :( ca doar sunt cu forte proaspete. Si pe un domeniu pe care nu am lucrat niciodata, never ever.


Te rog, ne spui si noua(cel putin mie) ce inseamna acel complet de care fugeau toti? Oricum, te cred, ca doar nu ne-or da ce au mai bun...:( Dar mai concret, te rog! Penal, civil, dosare vechi,etc? Si chiar o sa intri curand in sedinte? Si, daca se poate, care este instanta aceea...?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
sofia2011 a scris:

demisia trebuie data cu 07.12 sau cu 11.12. 2012?


11.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
maralaby a scris:

si ofiter de politie judiciara nu se pune?...halal discriminare...de ce?
nu ar fi normal ca toti candidatii admisi la examen sa beneficieze de vechimea de minim 5 ani?


Cam multe discriminari...Numai noi sa nu le facem. Noi sa fim sanatosi!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Felicitari!
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
maralaby a scris:

se da sau nu se da prima de instalare?...dl. Dnilet a spus ca CSM a validat acordarea acestei prime...
problema este ca nu e vb. de 500 de lei ci de cca. 6000 de lei...bani care ar compensa sumele cheltuite cu acest examen...eu am cheltuit cu examenul undeva la 3000-4000 de lei...incluzand si cazarile la hotel, transportul...etc...
cred ca meritam acesti bani...


Si eu cred ca meritam acesti bani. Adica nu vad de ce absolventii (INM) ar avea dreptul, iar noi nu. Banii se dau in considerarea absolvirii INM sau a dificultatilor financiare pe care le presupune instalarea intr-un alt oras decat cel de domiciliu? Daca, de exemplu, noi, cei cu vechime, luam la INM (pt. ca nimic nu ne interzicea sa participam), peste 2 ani, cand terminam, aveam dreptul sa luam aceasta indemnizatie? Careia i se spune de instalare si nu de...absolvire? Mda...buna intrebare(si in ton cu colindul ce se apropie- ne dati sau ne dati?)- se da sau nu aceasta prima? Logic, in ton si cu RATIUNEA legii, ar fi, zic eu, sa se dea. Strict dupa textul (actualizat) cred ca nu. Desi acest text eu il vad defectuos si nearticulat cu legea 303/2004? Pe bune, poti deveni procuror sau judecator doar IMEDIAT dupa terminarea studiilor superioare juridice? Pt. ca varianta absolvirii INM e doar una alternativa (sau, dupa caz). E adevarat, nici n-am inceput si ne gandim la drepturi. Dar sunt drepturi ce tin de...inceput (de o instalare). Eu, cand m-am mutat de la un IPJ in alt judet, dupa multi ani de munca (nu imediat dupa studii) am beneficiat de aceasta prima, acordata pentru o instalare normala.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Art. 26 (actualizat) "Absolventii, la incadrarea ca judecatori, procurori sau personal asimilat acestora, imediat dupa terminarea studiilor superioare juridice sau, dupa caz, a INM, in unitati din alta localitate decat cea de domiciliu, beneficiaza de o indemnizatie de instalare......". Destul de ciudata treaba, pt. ca nu e corelata cu 303/2004, relativ la recrutarea magistratilor! Adica nu este luata in calcul si ipoteza celor recrutati dintre cei cu vechime. Poti deveni procuror sau judecator doar cu studii superioare (INM e doar " sau, dupa caz")??? Ori aceasta conditie se refera doar la personalul asimilat (doar sa ai studii superioare juridice). Desi constructia nu e tocmai potrivita ( ce urmeaza dupa "sau, dupa caz" ar trebui sa aiba in vedere ultima categorie din enumerarea initiala). Este o dispozitie care vine in sprijinul "absolventilor" sau, mai degraba, a celor care sunt numiti in aceste functii? Care e ratiunea? OUG 27/2006 e cu privire la drepturile magistratilor, nu ale absolventilor... Zic si eu. Poate imi scapa ceva...Dar cred ca si lor...le-a scapat ipoteza recrutarii din categoria celor cu vechime.