avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 846 soluții astăzi
Forum Activitate vydy_remus

Activitate vydy_remus

Bunica nu doreste sa mute clauza de intretinere pe celalalt imobil.
Eu inteleg ca, la moartea bunicii, ceilalti mostenitori vor primi cota parte din imobilul (teren) ramas, dupa cum doreste aceasta.

Multumesc pentru raspunsuri.
Da, asa este. E vorba de contract de vanzare-cumparare cu clauza de intretinere. Fratele de care vorbiti a decedat - de aceea am pomenit ca au impartit 3/4 + 1/4.

Pe intelesul meu: daca parintii mei (cu acordul bunicii) vand acel teren (avand toate actele in regula - de la Primarie, extras CF, contract vanzare-cumparare de intretinere) mostenitorii fratelui decedat mai au dreptul sa solicite cota-parte din pretul de vanzare sau, eventual, cota parte din casa?

mentiune (pentru cei care, inca, nu au avut tangenta cu acest fel de probleme):
de ce nu e o succesiune cu acte in regula? doar a fost facuta o impartire a proprietatilor, la notar, inscrise in CF.
Buna ziua,
Bunicii aveau 3 proprietati: o curte cu 2 case si 2 terenuri (unul de 6000mp si altul de 4000mp).
Bunicul a decedat acum 25 de ani iar proprietatile au ramas bunicii. Mostenitori au fost cei 2 fii, fiecare din ei avand copii.
Acum 15 ani unul din fii lor a decedat si s-a facut o impartire:
- 3/4 din curte si una un case a revenit tatalui meu (bunica locuind cu tatal meu); din cate am vazut a fost si cu uzufruct viager;
- 1/4 din curte si cealalta casa a revenit copiilor celui decedat (fratele tatalui) - casa pe care au vandut-o;
- terenurile au ramas in posesia bunicii.
Pentru unul din terenuri (cel de 6000mp) bunica a incheiat, la notar, un contract de intretinere pe 10 ani (prin anul 2000), cu drept de proprietate pentru parintii mei. Bunica este in viata. Pe extrasul CF sunt trecuti ca proprietari parintii si bunica (clauza contract de intretinere). Ambele terenuri si casele sunt intabulate.
La casa care a ramas in proprietatea parintilor, fata de situatia initiala (acum 15 ani), eu si parintii am facut imbunatatiri si modernizari (apa, canal, incalzire centrala, izolare termica, extinderea casei, intretinere curenta, etc.)

Intrebarea mea este daca mostenitorii fratelui decedat mai au dreptul la alta mostenire in afara terenului care a ramas pe numele bunicii.
Adica: mai pot cere cota parte din 3/4 + casa care a ramas parintilor mei si din terenul pe care a fost intocmita intretinerea?

Daca trebuie consultata o persoana specializata, ce e de recomandat: un avocat sau un notar public?

Va multumesc.