avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1622 soluții astăzi
Forum Activitate ralucamaria36

Activitate ralucamaria36

Am avut un proces de partaj bunuri comune la o Judecatorie , in partajare au intrat 2 imobile . Pe scurt , instanta mi-a dat castig de cauza acordandu-mi 90 la suta din imobilul vandut de bunicul meu patern si 50 la suta din imobilul cumparat normal. Paratul nemultumit de solutie a facut recurs la tribunal si fara nici o proba a cerut introducerea in masa paratajabilaa unui pasiv contractat la BCR despre care nu a adus ca dovada nici macar un contract de credit, a mai prezentat in instanta o chitanta de vanzare cumparare FALSA prin care se pretindea ca imobilul cumparat normal nu a fost cumparat cu bani ci la schimb desi ina ctul autentic de vanzare cumparare clar erau stipulati prin declaratiile vanzatoarelor ca s-a vandut pe bani. Calea de atac s-a recalificat ca apel asa au considerat domnii judecatori deoarece dupa ei masa partajabila depasea 1 miliard . Nu m-a speriat acest fapt pentru ca stiam clar ca el nu detine probe care sa ma faca pe mine sa pierd acest proces. Si ce sa vezi la soltie ? domnii judecatori au dat o decizie care a intrecut orice imaginatie schimba atribuirea imobilelor ii da lui casa mai buna fara ca el s aceara in scris sau cu ceva acest lucru , mie pe cea aproape daramata , introduc pasivul in masa paratajabila fara nici o baza si dovezi , ma pun pe mine sa platesc 110 milioane sulta catre parat numai prostii. Calea recalificata ca apel mi-a dat mie marea sansa sa fac recurs la Curtea de Apel Bucuresti , am facut memorii peste memorii la toate institutiile statului abilitate am depus alta transa de probe m-am luptat ca o leoaica sa mi se dea dreptate pt ca paratul nu a dovedit nici macar ca si-a adus contributie la dobandirea bunurilor decat 3 luni de munca si atat. Curtea de Apel Bucuresti imi da castig de cauza , admite recursul pe art 304 6, 8, 9 caseaza decizia recurata si trimite cauza spre rejudecare la Trbunalul Giurgiu. Am zis mersi si asa ca deh oamenii nu au nici o vina ca doi asa zisi magistrati din acest tribunal s-au ucat cu viata mea, a copilului meu si au trecut mai presus de lege ca asa au vrut dansii. Avand in vedere casarea deciziei tribunalului conform legii trebuie sa intru macar in poesesi a imobilului atribuit de prima instanta pentru ac decizia aceea acum e valabila, nu am putut ca nu vor sa iasa din casa chiriasii lui care stau ilegal acolo asa ca am cerute xecutarea vremelnica pana la finalizarea cauzei evident nu va fi finalizata de nici un complet din tribunalul giurgiu pentru ca mi-au nenorocit viata, si am hotarat clar sa cer stramutarea cauzei la alta instanta competenta sa judece in mod corect si legal. Aici nu am siguranta, nu am incredere, cum sa las cauza sa o judece aceeasi domni ? ar trebui sa fiu nebuna sa las cauza pe mana lor . Ce sanse am sa mi se admita cererea de stramutare?si ce sanse as avea sa mi se aprobe de catre prima instanta executarea vremelnica a deciziei ramasa valabila?