avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 663 soluții astăzi
Forum Activitate roxana-marilena

Activitate roxana-marilena

Răspuns la discuția reziliere contract mediere
dar atat cat tine de contractele acestea?...contractul a fost incheiat in limba romana, in tara, nu tinea de nici un angajat....si de acest refuz tin eu sa ma leg:">...nu e suficient?:((
Buna ziua!
In urma cu 5 luni am obtinut un contract de munca in Belgia ca asistent medical cu ajutorul unei firme de recrutare. Acest loc de munca nu ma multumeste si am sesizat firma de nenumarate ori ca acest angajator nu imi respecta drepturile ca angajat. Problemele sunt foarte mult, nu stiu cu care sa incep. Din cauza personalului insuficient, proastei organizari, neseriozitate din parte tuturor sefi si angajati, este un haos de nedescris. In timp de 4 luni am avut 6 sefe, care schimbau organizarea de fiecare data si cele care aveau sarcini in plus de fiecare data erau asistentele medicale. Am tot asteptat sa se amelioreze treaba, dar nici vorba de asa ceva, e mai rau acum. Cel de la firma cu care vorbam de fiecare data imi promitea ca o sa vorbeasca la birou cu seful sau cu persoana de contact de la angajatorul meu, care se ocupa de straini sa rezolve problemele. Dar nimic. Tin sa mentionez ca acest angajator este o alta firma care detine mai multe case de odihna si ne-au preluat ei din moment ce am ajuns aici sa se ocupe de noi, firma de recrutare punandu-ma sa semnez ca nu le mai cer si lor ajutorul. Am ajuns sa nu mai stiu ce trebuie sa fac si ce nu aici si nici ce drepturi am. Le-am cerut celor de la firma de recrutare sa-mi trimita si mie, din contractul semnat intre ei si firma angajatore, clauzele referitoare la angajati, ce drepturi avem, ce indatoriri, stric ce ma priveste pe mine pentru ca in contractul de munca nu am nimic specificat in acest sens. Si nici o fisa a postului nu am primit aici la angajare. Bineinteles ca mi-a fost refuzat acest lucru pentru ca e o informatie cu caracter confidential. In contractul de mediere este un articol, trecut la "alte clauze" in care scrie asa:
[Art. 44 Prezentul articol instituie in mod expres o clauza de confidentialitate.
Astfel:
Ca o consecinta fireasca a prezentului contract, Beneficiarul va dezvalui Furnizorului si Furnizorul va dezvalui
Beneficiarului informatii confidentiale necesare derularii prezentului contract, constand in date, materiale,
specificatii, informatii financiare, sau orice fel de alte informatii despre care se precizeaza, oral sau in scris, ca au
o natura confidentiala. Furnizorul si Beneficiarul accepta ca orice informatie primita in urma incheierii prezentului
contract si in legatura cu acesta este confidentiala si nu o va folosi decat pentru derularea prezentului contract.
Orice informatie confidentiala in forma tangibila nu va fi multiplicata decat cu aprobarea anterioara a Furnizorului
si doar daca acest fapt serveste derularii prezentului contract.

Prezenta clauza de confidentialitate intra in vigoare in momentul semnarii prezentului contract si inceteaza dupa
1 (un) an de la incetarea sub orice forma a prezentului contract.
Nerespectarea prezentei clauze atrage dupa sine raspunderea partilor potrivit dreptului comun.]
Acum as putea sa ma leg de acest articol si de refuzul lor sa pot rezilia contractul cu ei? Refuzul a fost verbat si intr-un sms de la persoana de contact a firmei de mediere si ma gandeam ca pot sa le trimit scrisoare recomandata sa cer acest lucru directorului. Cum e mai bine sa procedez in situatia aceasta pentru ca am foarte multe sa va intreb, dar deocamdata ma opresc aici. Multumesc :wave: