avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 939 soluții astăzi
Forum Activitate jhony24

Activitate jhony24

multumesc pentru raspuns.....
lucrarea de izolatie nu poate fi efectuata fara a demola sau strica gardul respectiv,am intrebat la primaria de unde locuiesc si au zis ca exista pericolul ca in timp sa se avarieze cladirea vecinului,sau chiar in timpul operatiunii de sapare langa perete,drept pentru care as avea nevoie de acordul vecinului! :)
Buna ziua,casa mea este construita la 60 cm de hotar(la mijlocul casei)tin sa mentionez ca la construirea casei,fundatiei si a primului nivel,vecinul de dincolo de hotar a fost prezent si chiar el a fost cel care m-a sfatuit sa dau casa asa de aproape tot el fiind cel care a executat o parte din lucrari.La coltul casei se afla o distanta de 50 de cm,iar la celalt colt de casa sunt 1,3m,tinand cont de teren asa a fost asezata casa,am obtinut autorizatie de constructie,am respectat legea picaturii de apa,nu am efectuat nici un geam,streasina este la limita dintre terenuri(mica de 30 cm).Acum problema este ca vecinul a construit si el langa hotar,tot la o distanta de 60 de cm iar eu am nevoie sa izolez acest perete al casei mele,dinspre el si ar trebui sa stric temelia unui gard ce a fost construit inaintea celor 2 constructii(a mea si a dansului).Am incercat sa vb cu el in vederea accesului pe terenul lui(acea suprafata de 60 de cm),sa stric acea temelie,sa izolez peretele,dupa care sa umplu cu beton pentru a nu se lasa terenul si sa nu ii afecteze constructia invecinata,totul pe cheltuiala mea,iar acel gard este tot al meu si este facut pe terenul meu.
Ce trebuie sa fac in acest caz?Va multumesc.