avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1112 soluții astăzi
Forum Activitate Catalin200

Activitate Catalin200

Cred ca era 16 februarie 2012 cand veneam de la parini si am fost oprit in apropiere de Piatra Neamt pentrru incalcarea liniei continue.Era iarna ,noapte si viscolea,linia continua nu se vedea , pastram axa drumului ca sa evit eventualele vehicule oprite pe partea carosabila.In fine....am fost oprit de catre organul de politie si mia suspendat permisul de conducere(am si ghinionul ca am nr. de Harghita)
Problema este ca am dat in judecata ,(aveam nevoie ce permis pt. ca fac naveta),am primit permisul de conducere pana la asteptarea deciziei,dar eu dupa 2 saptamani am plecat in misiune in Afganistan(sunt militar).Am lasat sotiei permisul pentru al preda in caz ca am pierdut procesul.Suntem in luna septembrie si nu am primit nici o citatie.......nu am primit nimic de atunci acasa.Permisul meu este acasa.
Acum imi fac griji ca mai am un pic si termin misiunea.Va trebui sa fac din nou naveta cand merg la serviciu.Exista posibilitatea sa mai retina permisul dupa atata timp?Este prima data cand dau in judecata pt. ca m-i sa parut o chestie intentionata facuta de politai (ca aveam nr. de HR) tinand seama de condiitiile meteo de atunci.Lamurit-ma si pe mine va rog.....ce este de facut?