avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1094 soluții astăzi
Forum Activitate maddyy

Activitate maddyy

Răspuns la discuția Admitere SNG 2014
se sta peste program cand e nevoie.... spre exemplu in perioada concediilor eu plecam si la 12 noaptea de la serviciu...pentru ca trebuia sa fac si munca colegilor care erau in concediu .....sau in alte perioade cand e foarte mult de munca...intradevar in alte perioade plecam si mai devreme.... si chiar atunci cand plec mai devreme ma simt foarte obosita pentru ca pe langa munca este vorba de stresul specific profesiei... ai urgente.. e si raspundere trebuie sa fii atenta sa nu gresesti....

rosa_weigand a scris:

Mie mi se pare ca grefierii nu au timp de nimic altceva oricum. Presupunand ca nu ai absolut niciun fel de treaba acasa si nu te asteapta nimeni, am auzit foarte multe povesti cu grefieri care luau munca acasa, si asta pe ascuns, pentru ca de fapt nu au voie. Sau munceau pana le sareau capacele si erau epuizati la sfarsitul zilei.

Dar un lucru nu mi-e foarte clar. Ce program de lucru au de fapt? Nu e de dimineata pana pe la 17? Ca ma gandesc ca oricat as vrea eu sa predau, ca zice ca am voie, nu am cine stie ce sanse sa gasesc foarte multe scoli dispuse sa ma programeze la cursuri numai intre 18 si 20, doar pentru ca atunci pot eu.

Si mi se pare ciudat ca se refera doar la profesii...si atunci ma mai intreb, oare e in regula sa avem proprietate intelectuala sau activitate publicistica? Daca nu se face mentiune, ma gandesc ca da.


Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
locurile sunt puţine la parchet*
maddyy a scris:

nu ştiu de unde aceasta idee ca la parchet e lejer... eu lucrez in cadrul unui parchet şi pot spune că nu e lejer deloc..este foarte mult de munca ..nu am timp nici sa mănânc.. sunt urgenţe tot timpul toată lumea vrea repede .şi mult ..şi bine.....lucrez până târziu inclusiv in weekend....nu e lejer nici la instanţă nici la parchet..programul 8-16 nu se potriveşte cu activiatea pe care o desfăşoara grefierii...dar îi dau dreptate lui macarone referitor la un singur aspect locuri sunt puţine... şi foarte dispersate în ţară ..eu nu am ajuns unde mi-aş fi dorit,,(cel mai probabil se va rezolva cu un transfer)....în plus se intră mult mai greu la parchet trebuie să fii printre primii la admiterea la sng ca sa poţi opta pentru parchete
maccarone a scris:

piticut86 a scris:

Macarone este greu sa lucrezi la instanta?Programul e dificil?Din surse proprii,stiu ca mai bine te orientezi spre parchet,acolo e mai lejer.


Nu este greu sa lucrezi la instanta...programul ti-l faci singur.
Nu ti-aş recomanda parchetul...o fi mai lejer, dar acolo sunt locuri putine si daca ai vrea sa te muti...nu vei avea multe posibilitati.





Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
nu ştiu de unde aceasta idee ca la parchet e lejer... eu lucrez in cadrul unui parchet şi pot spune că nu e lejer deloc..este foarte mult de munca ..nu am timp nici sa mănânc.. sunt urgenţe tot timpul toată lumea vrea repede .şi mult ..şi bine.....lucrez până târziu inclusiv in weekend....nu e lejer nici la instanţă nici la parchet..programul 8-16 nu se potriveşte cu activiatea pe care o desfăşoara grefierii...dar îi dau dreptate lui macarone referitor la un singur aspect locuri sunt puţine... şi foarte dispersate în ţară ..eu nu am ajuns unde mi-aş fi dorit,,(cel mai probabil se va rezolva cu un transfer)....în plus se intră mult mai greu la parchet trebuie să fii printre primii la admiterea la sng ca sa poţi opta pentru parchete
maccarone a scris:

piticut86 a scris:

Macarone este greu sa lucrezi la instanta?Programul e dificil?Din surse proprii,stiu ca mai bine te orientezi spre parchet,acolo e mai lejer.


Nu este greu sa lucrezi la instanta...programul ti-l faci singur.
Nu ti-aş recomanda parchetul...o fi mai lejer, dar acolo sunt locuri putine si daca ai vrea sa te muti...nu vei avea multe posibilitati.


Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

:D ai spus ca esti multumita....


da.. atentia la detalii.. un lucru necesar in profesia noastra=D>
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
maddyy a scris:

9iustitia a scris:

maddyy a scris:

:\">:))maddyy a scris:

mersi.. by the way.. sunt fata... asta daca ai inteles gresit... probabil si eu m-am exprimat confuz cand am zis ca sunt absovent sng si nu absolventa sng:\">



Scuze....nu,am inteles ca esti fata din al 2-lea raspuns...:D




de ce? a fost mult prea filozofic?:))


ahh stai ca am folosit genul feminin cand mi-am exprimat ideile:rofl:
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
9iustitia a scris:

maddyy a scris:

:">:))maddyy a scris:

mersi.. by the way.. sunt fata... asta daca ai inteles gresit... probabil si eu m-am exprimat confuz cand am zis ca sunt absovent sng si nu absolventa sng:\">



Scuze....nu,am inteles ca esti fata din al 2-lea raspuns...:D




de ce? a fost mult prea filozofic?:))
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
mersi.. by the way.. sunt fata... asta daca ai inteles gresit... probabil si eu m-am exprimat confuz cand am zis ca sunt absovent sng si nu absolventa sng:">
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
stii cateodata.. de fapt nu cateodata,,, de cele mai multe ori asteptarile noastre nu se potrivesc cu realitatea obiectiva... de fapt nu stiu daca este in sine o problema sau nu.. obiectiv-lumea si tot ce exista in afara noastra.. subiectiv- asteptarile noastre sau proiectiile noastre asupra lucrurilor.. care nu are cum sa se muleze exact pe ceea ce exista in realitate...eu nu aveam cum sa stiu dinainte cum o sa fie pentru ca nu am mai lucrat intr-un parchet.. de fapt nu am mai lucrat niciunde... de ce? aceealasi raspuns care li se ofera absolventilor la interviuri "nu ai experienta"sau"va mai cautam noi""...asa ca aveam anumite iluzii... si de ce sa nu recunosc.. a fost un pic diferit de cum ma asteptam...ca sa nu zic socant:)).si nu mi-a fost usor... dar am inteles ca noi trebuie sa ne adaptam la ceea ce exista... noi sa ne adaptam la locul de munca si nu invers... stii cum se spune nu cel inteligent reuseste sa supravietuiasca ci cel care reuseste sa se adapteze.... la orice loc de munca exista si avantaje si dezavantaje.. si la stat si in sectorul privat... nu are cum sa fie totul perfect.. dar per ansamblu eu sunt multumita...oricum principala mea nemultumire este ca sunt departe de casa.. dar se va rezolva cu transferul.. sper cat mai curand:rolleyes:
Răspuns la discuția Admitere SNG 2013
sunt absolvent sng si in prezent lucrez in cadrul unui parchet.. nu spun care.:D.. volumul este oricum foarte mare si este extrem de stresant iar raspunderea e pe masura... intr-adevar este greu de intrat la sng.. dar eu cred ca idea ca locurile sunt aranjate e o prostie...se poate intra prin foarte multa munca si perseverenta... eu am intrat printre primii cu toate ca nu din prima.. dar am stiut ca vreau sa lucrez la parchet si asta am avut in minte tot timpul.. asta m-a tinut tare desi am trecut printr-o adevarate drama cu cateva luni inainte de concurs..deci se poate.. dar trebuie sa fiti pregatiti psihic pentru ce urmeaza .. scoala e foarte grea.. eu ajungeam la 9, 30 seara acasa.. solicitanta.. cu multe examene evaluari,, si multe altele... si dupa scoala la serviciu e si mai obositor... dar sunt si avantaje .. faptul ca salariul e unul decent... chiria decontata.. si ai satisfactia unui loc de munca bine vazut,,,
Răspuns la discuția Admitere SNG 2012
adinaloredana a scris:

Am vazut mesajul, cursurile incep pe data de 15 oct


Multumesc