avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 855 soluții astăzi
Forum Activitate opryka11

Activitate opryka11

Discuție Porumbei
Buna ziua !
Locuiesc intr-o fosta casa nationalizata , compusa din cinci apartamente cu toti atatia proprietari, curtea a ramas proprietetea ICRAL iar pentru folosinta curtii platim chirie.
Eu locuiesc la etajul unu iar deasupra mea locuieste o familie cu care am divergente datorita faptului ca zilnic arunca in curte cereale si resturi pentru hrana unor porumbei salbatici (fara stapan). Sa nu se inteleaga ca nu sunt un iubitor de animale sau as avea ceva impotriva porumbeilor, dar in situatia data este aproape de neconvietuit.
Este vorba de circa 90-120 porumbei (numarul fluctueaza in functie de anotimp) care fac o mizerie de nedescris, jgheaburi infundate, in curte stratul de gainat este de catva centimetrii, geamurile, balconul si pervazurile trebuiesc curatate zilnic, la familia care ii hraneste aproape ca nu se mai vede prin geamuri de mizerie. In peste zece ani nu au curatat in curte nici macar o data iar in momentul cand ploua totul se preface intr-un terci lipicios si rau mirositor prin care trebuie sa calcam ca sa ajungem la garaje sau sa ducem gunoiul.
Nu am gasit nici-o cale amiabila de a ne intelege cu respectiva familie.
Doresc sa stiu daca exista cai legale de constrangere ca aceasta familie sa nu mai hraneasca porumbeii in curtea imobilului si astfel, incet , incet pasarile sa-si shimbe locul.