avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate stefaniaparju

Activitate stefaniaparju

Răspuns la discuția chirias cu probleme
Garantia era trecuta in contract unde se specifica ca se va restitui partial doar in cazul in care exista facturi neachitate (nu este cazul). Verbal am fost asigurate ca garantia a ajuns la noua proprietara. Nu ne mutam pentru ca in momentul de fata nu avem bani pentru o alta garantie necesara pentru a ne muta in alta parte.
Buna ziua! De un an si jumatate stau cu chirie impreuna cu o colega de facultate intr-o garsoniera in Bucuresti. Am avut un contract de inchiriere care a expirat in aprilie si care nu a fost inregistrat niciodata la Fisc. Dupa ce a expirat contractul ne-am tot tinut de capul proprietarilor sa il reinnoim insa acestia ne-au tot amanat. Cam acum doua luni de zile am aflat ca garsoniera in care stam a fost pierduta in instanta de catre proprietarii nostri, nu de la dumnealor ci prin citatiile si hotararile judecatoresti care apareau in cutia postala a garsonierei unde locuim. Ulterior am aflat ca cea care cumparase garsoniera era de fapt o prietena a proprietarilor. Atunci noi ne-am speriat si am vrut sa plecam insa ni s-a spus ca nu ni se va returna garantia inapoi pana nu vom varui peretii care, chipurile, s-au deteriorat pe timpul sederii noastre aici. Vazand ca nu o putem scoate la cap cu dumnealor am hotarat sa ramanem in continuare. Noua proprietara ne-a cerut datele pentru a completa contractul de inchiriere, dar pana acum nu ni l-a adus. In schimb vrea sa vada chitantele la facturile pe care noi le-am avut de platit. Toate bune si frumoase, doar ca la intretinere ni s-a bagat 100 lei in plus pentru o "reparatie" pe care a facut-o un instalator mai de mult, suma ce a fost achitata in prealabil de catre asociatie, iar acum se presupune ca noi trebuie sa o achitam asociatiei. Mentionez ca nu am vazut nicio chitanta sau vreun bon fiscal care sa ateste reparatia facuta atunci. Am vrut sa platim intretinerea fara cei 100 lei insa ni s-a spus ca nu se poate face asa ceva pentru ca intretinerea trebuie platita integral. Noua proprietara ne-a fixat ziua de vineri ca termen limita pentru a plati intretinerea cu tot cu cei 100 lei, iar noi, pana sambata nu avem banii respectivi. Ce e de facut? Exista posibilitatea sa fim date afara din casa daca nu ii facem pe plac? Mentionez ca niciodata nu am avut restante la intretinere sau la plata facturilor. Multumesc anticipat!