avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 869 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters267274

Activitate ContSters267274

Buna ziua, dupa cum spune si titlul mi s-a deschis doras penal pentru bautura. Am avut o alcolemie de 0,43 mg/ l, am dat probele de sange, prima tura de analize a venit rezultatele fiind de 0,80 mg/l respectiv 0,70 mg/l in acest caz din cate stiu eu este contraventie si nu se intocmeste dosar penal, dar politistul car imi coordoneaza dosarul mi-a spus sa fac si recalcularea, fie ca vreau fie ca nu vreau ei tot o fac. Politistul cand am spus k nu vreau sa fac recalcularea mi-a spus k asta e decizia mea si ca ei tot o fac si dureaza mai mult daca nu o sa o platesc in cele din urma am zis k o platesc ca sa vina mai repede ceea ce este o mare abureala din partea politistului care imi ancheteaza dosarul. Acum astept sa vina rezultatele la recalculare. Eu stau pe bara fara permis de 120 de zile aproximativ, din cate stiu Dreptul de a conduce nu se poate suspenda mai mult de 120 de zile, 90 de zile + 30 de zile daca nu platesc amenda si dau examenul, acum intrebarea mea este Daca imi pot lua dovada de conducere de la politistul care imi coordoneaza dosarul? am inteles ca este posibil sa imi dea dovada, m-am informat de la un fost politist care lucra la circulatie. Vreau sa stiu daca este posibil sau nu? Multumesc