avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 991 soluții astăzi
Forum Activitate mircea-matei

Activitate mircea-matei

matahachiro a scris:

daca ele 4 persoane au negat furtul si nu exista alte probe (camere video in local, martori, etc) cum vreti dvs sa fie puse sub acuzare persoane nevinovate?
politia nu poate scoate probe din palarie, ele trebuie gasite in localul respectiv. daca aceste probe nu exista, atunci ce sa faca politia? faptul ca dvs suspectati anumite persoane, nu este suficient.


poate ca m-am exprimat eu gresit: nu aveam niciun dubiu cu privire la finalitatea reclamatiei mele. stiam ca politia nu este in stare de nimic(am reclamat furtul la cel mult 2 ore de la infaptuire, politia l-a anchetat la peste 14 zile). stiam ca hotul este prins doar atunci cand se preda el singur. stiam ca telefonul e pierdut. doar am sperat intr-un hot prost. nu a fost sa fie.
pe mine m-a deranjat faptul ca m-au scos pe mine, pagubitul, vinovat. ca nu as fi avut telefonul la mine. de ce sa zica asa ceva? tocmai cu acest raspuns nu sunt eu de acord. nu cer probe din palarii, cer raspunsuri corecte. cum au dat vina pe mine, eu daca vin cu martori ca am avut telefonul la mine, nu-i pot da in judecata? pentru ca eu am martori, asa cum am declarat si la politie, ca aveam telefonul la mine.
repet, nu ma revolta faptul ca politia nu poate, ci faptul ca politia a dat vina pe mine.
o zi buna.
buna ziua,
recent am reclamat la politie furtul telefonului mobil. reclamatia am facut-o la mai putin de 2 ore dupa ce am constatat ca mi s-a furat telefonul. dupa 14 zile am fost chemat la politie unde mi s-a cerut sa mai dau inca o declaratie in care am repetat cele spuse in reclamatia initiala. bineinteles ca respectivul politist a incercat sa ma convinga sa renunt la plangere dar nu am renuntat. dupa alte 20 zile de la a doua declaratie, am primit prin posta o scrisoare de la politie, in care mi se aducea la cunostinta ca:
".....va comunicam ca aspectele sesizate nu se confirma intrucat verificarile in caz au stabilit ca cele reclamate nu se circumscriu savarsirii vreunei fapte penale. Concluzia se justifica prin faptul ca din audierea martorilor prezenti in local a rezultat ca nu ati avut asupra dvs. bunul ce face obiectul sesizarii."
problema este ca telefonul mobil a fost in proprietatea mea si mi-a fost furat. totul s-a intamplat exact cum am aratat in reclamatia initiala.
modul in care politia romana vrea sa scape de a.n. - uri este deranjant. ei ma scot pe mine vinovat in loc sa caute adevaratii infractori. atat in prima cat si in a doua declaratie data la politie, am mentionat numele exacte ale celor patru persoane care au fost in preajma mea in perioada in care mi-a fost furat telefonul, persoane care ulterior am aflat ca au fost implicate in acest furt. aceasta dovada de incompetenta a politie ma revolta. urmeaza ca eu sa fiu probabil macar amendat, pentru ca am facut o reclamatie falsa. cum este posibil ca cineva caruia ii este furat un bun, sa fie scos tot el vinovat?
va rog frumos, sa-mi spuneti daca se poate face ceva pentru a obliga politia sa-si faca treaba. ce pasi ar fi de urmat? nu pot fi dati in judecata?
multumesc.